Воша маленька, а проблема велика.

Воша маленька, а  проблема велика.

 

     Останні п’ять років враженість педикульозом населення м. Суми знаходиться на перших місцях по Україні.  Цей показник  становить 396,0 на 100 тис. населення за 2017рік при показнику враження населення Сумської області 150,6 на 100 тис. населення, а загальнодержавному 37,1. Цифри вражають, тобто враженість населення м. Суми вошами перевищує державні більше ніж у 10 разів. Проаналізувавши показники треба відмітити, що  близько 70% від виявлених випадків вражені діти віком до 18 років. І це проблема не тільки самих дітей, а і їх батьків.

Дитина вражена педикульозом стає в центрі розмов та насмішок зі сторони друзів та ровесників. Така психологічна травма важко переноситься дітьми.

   Завжди тема педикульозу  обговорюється з відтінком сорому та неприязні.

  Як же людина заражається вошима?

Поки на Землі є хоч одна пара вошей, їх рід не перерветься. Розмножуються воші дуже інтенсивно. Одна самиця воші за один місяць життя наносить близько 150 яєць ( кожного дня близько 4 яєць), які в свою чергу   проходять певні стадії розвитку (яйце, личинка і статевозріла воша). Причому всі стадії розвитку проходять швидко 7-10 днів з моменту накладення. Саме такій плодючості та витримці і вмінню пристосовуватись до умов воша набула такого розповсюдження серед населення.

    Традиційно склалось, що розповсюдження вошей зв’язують з війнами, низьким матеріальним рівнем життя, міграцією населення, погіршенням соціально-побутових умов населення. Загрозу відчувають і від соціально-неадаптованих осіб, які ведуть неосідлий спосіб життя. Але це не так. І благополучних людей воші не залишають в спокої.

Даже охайні люди можуть привезти цих комах з відрядження, мандрівки, подорожі та інше, а діти можуть заразитись під час активного відпочинку в літній період при тісному спілкуванні з друзями, ровесниками.

Батьки в повному спокої відправляють своїх чад на літній відпочинок, а потім збирають “ врожай”, нерідко і самі заражаються при контакті зі своїми дітьми.

Шановні батьки!  Відправляючи свою дитину на відпочинок за новими враженнями попередьте про виконання та дотримання правил особистої гігієни з метою недопущення враження вошима. А після перебування у місцях з великою скупченостю населення, після активного відпочинку обов’язково потрібно переглянути волосся на предмет виявлення вошей в будь-якій стадії розвитку.

Зараження відбувається або безпосередньо від завошивленої особи або через речі завошивленої особи.

  При виявленні вошей чи яєць вошей в будь-якій стадії розвитку, необхідно провести комплекс заходів:

- обробка педикулоцидами;

- механічна санітарна обробка ( видалення яєць вошей проводиться тільки стягуючи руками з кожної волосини);

- дезінфекція постільних та носильних речей завошивленої особи( кип’ятіння, прасування чи обробка високою температурою камерним методом) ;

- дезінсекція приміщення де знаходилась завошивлена особа.

 

        У разі виявлення ознак наявності вошей чи підозр, необхідно негайно звернутися до лікаря в лікувально-профілактичний заклад за місцем проживання, який призначить один із великої кількості педикулоцидів ( 20 % бензил - бензоат, “ Ніттіфор”,  “ Хігія”,  “Делацет”, “Пермін”,“ Перметрин”, „Лавінал”, “ Пара-плюс”, “ Хедрінг”, “ Чемерична вода” та інші ), що реалізуються в аптечній мережі з дотриманням умов їх застосування.

 

Бажаю всім міцного здоров’я.

 

При використанні інформативних даних посилатися на ДУ „Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України”.