Поліомієліт: якими вакцинами в Україні проводять щеплення та в якому віці?

Поліомієліт: якими вакцинами в Україні проводять щеплення та в якому віці? 

 

 

Поліомієліт — це небезпечне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Він вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу та летальних випадків. Поліомієліт належить до 10 вакцинокерованих захворювань, щеплення проти яких внесені до Національного календаря профілактичних щеплень. Щеплення за календарем — безоплатні, зробити їх можна у медзакладах кожної області. 

 

 

«За підсумками 2023 року рівень охоплення щепленнями проти поліо у різних вікових групах перевищує 80%, однак, за рекомендаціями ВООЗ, показник, який свідчить про захищеність населення від вакцинокерованих інфекцій завдяки щепленням, має складати 95%. Повний курс вакцинації дозволяє сформувати імунітет на все життя. Тому важливо перевірити вакцинальний статус та в разі, якщо пропустили щеплення, звернутись до лікаря та надолужити їх», — зазначив заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

 

Для захисту проти вірусу поліомієліту в Україні використовують два типи вакцин: інактивовану (ІПВ), що вводиться у вигляді ін’єкцій, та оральну (ОПВ), яку приймають у вигляді крапель у рот. Краплі формують імунітет у кишківнику дитини, тим самим зупиняють поширення інфекції. Кожна дитина до 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліо. Так можна сформувати імунітет до захворювання. Щеплення проводяться у 2, 4 (ІПВ), далі у 6 та 18 місяців, 6 і 14 років (ОПВ) і забезпечують захист на все життя.

 

На Сумщині  у всіх лікувально- профілактичних закладах, які здійснюють вакцинопрофілактику можна отримати щеплення від поліомієліту. Вакцина є.

 

Ліків проти поліо не існує, тому вакцинація є найефективнішим способом профілактики цієї хвороби. Найуразливіші до поліо — діти до 5 років, які не мають щеплення та, відповідно, імунітету проти вірусу. 

 

З впровадженням ВООЗ Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту 1988 року завдяки вакцинації кількість нових випадків поліо у всьому світі зменшилася на 99%. До 1988 року у світі щорічно реєструвалося більше ніж 350 000 випадків поліо у 125 країнах світу. Протягом 2018 року у світі було зареєстровано всього 33 випадки.

 

Додатково: 

У жовтні 2021 року в Україні зафіксували випадок поліомієліту у Рівненській області. А вже в січні 2022 року — випадок гострого в’ялого паралічу діагностували у дитини з Закарпаття. Після впроваджених заходів з реагування на спалах та додаткової імунізації дітей, в травні 2023 року учасники міжнародної місії OBRA (polio outbreak response assessment, що в перекладі означає «оцінка реагування на спалах поліомієліту») повідомили, що Україна належним чином відреагувала на спалах поліомієліту наприкінці 2021, попри виклики воєнного часу забезпечила вакцинацію дітей і зупинила спалах. 

У вересні 2023 Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні офіційно завершеним.