ЯК ЩЕПЛЕННЯ КПК ЗАХИЩАЄ ОРГАНІЗМ?

ЯК ЩЕПЛЕННЯ КПК ЗАХИЩАЄ ОРГАНІЗМ?

 

Сьогодні стартує Всесвітній тиждень імунізації. Його мета — нагадати про важливість щеплень та роз’яснити людям як вакцини захищають організм від важких інфекційних хвороб, особливо для дітей.

 

Вакцинація — це безпечний та ефективний спосіб захисту дітей та дорослих від небезпечних інфекційних хвороб та їхніх ускладнень.

 

В рамках всесвітнього тижня імунізації нагадуємо про смертельно-небезпечні хвороби, які можна попередити просто своєчасно зробивши щеплення. Одна з таких хвороб – кір.

 

У 2023 році в Україні на кір захворіло 65 людей, це ушестеро більше, ніж у 2022 році, коли було 11 захворілих. За перші три місяці 2024 року зареєстровано 23 випадки захворювання проти 9 за аналогічний період минулого року.

 

На Сумщині випадків кору за минулий рік та за перші три місяці 2024 року - не реєструвались Про це повідомив завідувач відділу імунопрофілактики Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Михайло Мацюк.

 

Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту з хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень.

 

Востаннє спалах кору був зафіксований в Україні у 2017-2019 роках. Тоді померло 25 дітей та 16 дорослих. Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями.

За підсумками 2023 року в Україні щеплення проти кору, паротиту та краснухи (КПК) отримали 92,4% однорічних дітей та 87,3% 6-річних.

Для створення колективного імунітету потрібно, щоб було вакциновано 95% населення.

 

Кожна дитина має отримати дві дози вакцини КПК — у 12 місяців та в 6 років. Щеплення — безоплатні та дозволяють сформувати специфічний імунітет проти усіх трьох інфекцій.

 

Чому важливо зробити це щеплення? Бо всі три хвороби мають тривалі важкі наслідки, а специфічних ліків проти них немає.

 

Серед ускладнень кору – запалення легенів (пневмонія), вушна інфекція (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.

Якщо жінка перенесе краснуху напередодні зачаття чи під час вагітності, в більшості випадків плід матиме численні вади розвитку, а у 20% – загине.

Паротит, відомий також як свинка, має численні ускладнення – запалення спинного і головного мозку, молочних залоз, яєчників чи тестикул. Поширений наслідок паротиту в чоловіків – атрофія тестикулів й тимчасова втрата фертильності.

 

Як бачите, ці захворювання жодним чином не можна назвати легкими дитячими інфекціями. Від того, чи ви вакцинуєте свою дитину від кору, паротиту і краснухи, залежать життя і здоров’я не лише її, а й ваших онуків.

 

Якщо ваша дитина пропустила планове щеплення, наздоженіть його якнайшвидше! Якщо таких щеплень декілька, сімейний лікар складе індивідуальний графік вакцинації.