ЧОМУ ПРО ХОДУ (ПОХОДКУ) І ПОСТАВУ (ОСАНКУ) У ДИТИНИ ПОВИННІ ТУРБУВАТИСЬ БАТЬКИ?

КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

 

ЧОМУ ПРО ХОДУ (ПОХОДКУ) І ПОСТАВУ (ОСАНКУ) У  ДИТИНИ ПОВИННІ ТУРБУВАТИСЬ БАТЬКИ?

 

Постава – це привична і правильна поза, яка формується у процесі росту організму в тісному зв’язку з розвитком рухових функцій. Постава придає тілу стрункість і красоту та залежить від форми гнучкості хребта, нахилу тазу, стану нерво – м’язового і зв’язкового апарату.

Кісткова система в молодому віці суттєво відрізняється від кісткової системи дорослих людей великим вмістом органічних речовин і меншим вмістом солей. Тому кістки у дітей менш міцні і тверді, проте більш гнучкі і еластичні (легко піддаються скривленню). Процес окостеніння хребта закінчується приблизно до 20-23 років.

Еластичність дитячого скелету зумовлює стійку поставу у дітей. Вона легко змінюється під впливом неправильного тривалого положення тіла: мебля не відповідає росту; незручне ліжко (розкладушка); неправильна посадка і неправильна поза під час сну. Проте, частіше всього порушення постави відмічається у дітей з погано розвиненими м’язами.

Постава може бути правильною (добра постава) або неправильною (погана постава). При правильній поставі у дитини ледь припіднята голова, груди трішечки вигнуті вперед, спина пряма, живіт підтягнутий, ноги рівні не зігнуті у колінах.

Постава формується ще в дошкільному віці, а на 6 році життя виявляються перші дефекти в поставі: сутулість, округла або плоска спина; відтопирені лопатки, вип’ячений живіт, трішечки зігнуті при стоянні ноги. В подальшому порушення постави може призвести до скривлення хребта, яке вже є патологічним станом. Викривлення хребта буває трьох видів: вперед – патологічний лордоз; назад – патологічний кіфоз і боковий – сколіоз.

 

Так що ж робити щоб не допустити порушення постави?

Для збереження хорошої постави  особливо важлива правильна посадка дитини за столом (партою) під час занять в школі і вдома.

Діти повинні знати ознаки правильної постави і уміти її контролювати. Висота стільця повинна забезпечувати кут у 90 градусів між стегном в гомілкою, між гомілкою  і підлогою. Між тулубом і партою повинен бути простір з кулак. При достатній висоті парти положення ліктів на столі забезпечує мінімальний нахил тулуба вперед. Плечі при роботі за столом повинні бути на одному рівні, опущені, а обидві ноги обов’язково на підлозі. Відстань від очей до книжки – не менше 35см.

 Пряма посадка не може зберігатись дуже довго, тому перехід від прямої посадки до трішечки нагнутої і зворотньо можна вважати більш раціональним, ніж тривале сидіння в одній і тій же позі.

При правильній посадці не здавлюються і знаходяться у правильному положенні внутрішні органи грудної та черевної порожнин (серце, легені, печінка, шлунок, кишечник) і кровоносні судини завдяки яким внутрішні органи добре забезпечуються киснем і кров’ю.

 

Також важливо правильно підібрати шкільний рюкзак (ранець). Особливо, коли дитині треба щоденно проходити відстань у 2-3 км до школи і назад з певною вагою підручників. По – перше: шкільний рюкзак (ранець)  повинен важити не більше 700гр для учнів 1-4 класів і не більше 1кг для учнів 5-11 класів. При виборі попросіть дитину приміряти рюкзак (ранець) і зверніть увагу на наступне:

- ширина ранцю повинна приблизно відповідати ширині плечей;

- верхній край і плечі повинні бути на одному рівні;

- нижній край повинен розміщуватись на рівні пояса;

- рюкзак (ранець) повинен щільно прилягати до спини;

- поверхня рюкзака, що прилягає до спини повинна бути формостійкою.

 

Слід укріпляти м’язи і зв’язки шляхом систематичних занять фізкультурою. М’язово – зв’язковий апарат укріплюють щоденною гімнастикою, заняттями спортом і масажем. До комплексу гімнастики вранці слід включити вправи для укріплення м’язів стопи і гомілки, ходіння на носках, п’ятах, на внутрішніх і зовнішніх поверхнях стопи. Дозволяється проводити вправи біля стіни. В теплу пору року корисно ходити босим по нерівному грунті, піску, траві.

 

    Немаловажним при цьому є і повноцінний сон, який не тільки впливає позитивно на нервову систему і стан здоров’я, але і надає відпочинок м’язам і зменшує навантаження на хребет і суглоби. Для повноцінного сну потрібне правильне положення тіла і під час сну, можливість його міняти. Для цього потрібне зручне ліжко або диван повинні бути на  15-20см довше довжини тіла, а постіль – тверда і рівна. Використання розкладушок з провислим ложем неприпустимо! Також шкідливо спати «калачиком» або з піднятими на подушку плечима, в дуже м’якій або нерівній постелі, рідко міняючи положення тіла (порушується кровообіг).

 

    Невід’ємною частиною  постави є хода. Рух тіла, плавність і граціозність ходи залежить від побудови стоп і ніг людини. Хребет ступні має два зводи: поздовжній і поперечний. Завдяки їм стопа зпереду спирається  на головки плюснових кісток, а ззаду на п’яточну кістку. Таке розташування кісток підтримується зв’язками і м’язами стопи та голені. Зводчастість стоп дозволяє їм пружинити, і відповідно, оберігає людину від різноманітних поштовхів і забиття під час ходіння, стрибків, бігу.

Нерідко спостерігається сплющення, а інколи повне зникнення зводів стопи, що носить назву «плоскостопість» Його розвиток у дитячому віці залежить, у першу чергу, від неправильно підібраного взуття і частково пов’язане з неправильною ходою. Наприклад, коли ходять широко розставляючи ноги і розвернувши стопи, для збереження рівноваги. Це штучно збільшує площу опори, але в той же час збільшує навантаження на внутрішню частину стоп, уплощуючи їх.

При сплющенні поперечного зводу стопа робиться більш широкою і плоскою, як лапа гуски, при цьому пальці на ногах починають розходитись віялом і в подальшому один палець накладається на інший. Плоскостопість проявляється у швидкій втомі ніг при ході, в появі болей у підошвах, ікрах, стегнах, попереку, пальцях на яких утворюються мозолі.

Суттєво погіршує ходу і поставу хода на високих каблуках. При високих каблуках відбувається зміщення центра ваги тіла вперед, ноги згинаються в колінах і тазостегнових суглобах, що визиває неправильне положення і розвиток тазових кісток і переміщення внутрішніх органів (особливо малого тазу). Іншим ускладненням ходи на високих каблуках в дитячому і підлітковому віці є плоскостопість. При постійному носінні взуття на високих каблуках поперечний звід стопи під вагою уплощується, а за тим і зникає. При висоті каблука 7см передній відділ стопи перевантажується майже у три рази.

При високому каблуці стопа сповзає униз, великий палець впирається в носок взуття і відводиться на зовні. Цим як би зменшується довжина стопи, але у основанні пальця починає випиратись кісточка.

Взуття, яке носять постійно протягом усього дня повинно бути на каблуках висотою 2-3см, а по довжині і ширині каблук повинен займати ¼ частину підошви. При такому каблуці значна частина маси тіла припадає на п’яти, які для цього пристосовані. Не слід носити протягом дня взуття зовсім без каблука. Наприклад: тапочки, які можна одіти для відпочинку на короткий час. Домашнє взуття також повинно мати каблучок. Шкідливо носити як вузьке так і коротке, як і дуже вільне взуття, воно не підтримує ще не окріплі зв’язки і м’язи гомілки та стопи. Спортивне взуття слід носити тільки за призначенням.

 

 При поганій поставі не може бути правильної ходи. Згорблена спина старить навіть дуже молоду людину. Якщо хочете виглядати привабливо, не забувайте про поставу. Не забувайте і про те, що правильна постава знімає значні проблеми вашого здоров’я.