Дезінфекція, як один із основних заходів запобігання виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань серед населення

Дезінфекція, як один із основних заходів запобігання виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань серед населення

 

         Повені займають перше місце в ряду відомих стихійних лих. Наслідок їх як правило набуває катастрофічних масштабів. А саме, значне підтоплення територій та розташованих на них різного плану призначення об’єктів, лісових масивів, сільськогосподарських угідь тощо, що призводить до ризику спалахів інфекційних хвороб.

         З медичної точки зору важливу роль має підтоплення об’єктів централізованого водопостачання та каналізації, децентралізованого водопостачання(шахтні, трубчаті колодязі, індивідуальні водні свердловини, каптажі), індивідуальних каналізаційних споруд (туалети, септики тощо). Важливо також звернути увагу на ліквідацію наслідків підтоплення підвальних приміщень будівель, приватних садиб та будинків і т.д. Вище зазначені об’єкти в першу чергу підлягають ревізії та проведенні дезінфекційних заходів.                    На наявність збудників природновогнищевих  інфекцій протягом 2017 року в лабораторії особливо небезпечних інфекцій бактеріологічним, біологічним  та серологічним  методами досліджено 165 мишовидних гризунів, з них 47 гризунів (28,5%) виявились інфікованими збудниками природновогнищевих інфекцій.              Зокрема, 25 гризунів (15,1%) виявились інфікованими збудниками ієрсиніозів. Виділено 7 культурI. Еnterocolitica та  позитивна серологія (РПГА) до збудників кишкового ієрсиніозу та псевдотуберкульозу виявлена  серед мишовидних гризунів з природних вогнищ Недригайлівського, Роменського, Сумського та Шосткинського  районів. Один з гризунів виявився інфікований збудниками кишкового ієрсиніозу та лептоспірозу (полівка-економка, відловлена поблизу Шосткинської ЦРЛ).                                                                                    Двадцять (12,1%) мишовидних гризунів були  інфіковані збудниками лептоспірозу, в т.ч. 17 з природних вогнищ Глухівського, Липоводолинського, Недригайлівського, Роменського, Сумського, Шосткинського, Ямпільського районів та 3  гризуни (миші хатні та мишак жовтогорлий) з приватних господарств м. Лебедина та с.Рибальського Охтирського району. Виявлені антитіла до серогруп: L.ісterohaemorragiae – 8, L. tarassovi – 6, L. javanica – 3, L. grippotyphosae  -1, L. hebdomadis - 1,  L.australis -1.                                                   Три  мишовидні гризуни виявились інфікованими збудником туляремії(позитивна серологія в РПГА), з яких два мишовидні  гризуни з господарств населених пунктів (м. Тростянець - полівка економка з приватного господарства та с. Мезенівка Краснопільського району – хатня миша з молочно-товарної ферми), та один гризун дикої природи (с. Бобрик Роменського району).

         Дані лабораторних досліджень підтверджують те, що серед гризунів виявляються носії особливо небезпечних інфекцій в навколишньому природному середовищі, тому вкрай важливим є проведення дезінфекційних заходів після сходу талої води у весняний період або при інших непередбачуваних ситуаціях.

         Обов’язково кип’ятіть воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території. Також не рекомендується (заборонено) вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтесь від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.   Дізнайтесь у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування, голів об’єднаних територіальних громад адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

         Щодо використання землі для сільськогосподарських робіт, то радимо Вам звернутися до закладів ДУ «Сумського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України» з проханням про проведення дослідження грунту за мікробіологічними показниками. Позитивні результати гарантуватимуть вам безпеку щодо виникнення інфекційних захворювань.

         Після сходу води з ґрунтового покриву бажано провести рекультивацію земель (очистити поверхню грунту від сторонніх предметів (гілок, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см. Індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфікуючим засобом, призначеним для цього. Колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити та продезінфікувати згідно санітарних норм та правил (ДСанПіН 2.2.4-171-10) «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», додаток 11 «Вимоги щодо санації шахтних колодязів». Провести дератизацію-боротьбу з гризунами у місцях можливого їх скупчення.

         У разі підозри розвитку симптомів інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у животі, нудота, діарея, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипанні на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування, тому що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.

         При неможливості проведення масових заходів подбайте про себе самостійно, звернувшись за консультацією та допомогою до територіальних відділів та відділень ДУ «Сумського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України», лікарень, поліклінік, стаціонарних фельдшерсько-акушерських пунктів, амбулаторій загальної практики сімейної медицини, фельдшерських пунктів, при наявності до тимчасових пересувних медичних пунктів.

         Пам’ятайте, що зберегти здоров’я вам і вашим рідним допоможе дотримання дуже простих правил гігієни.