Пам'ятка для тих, хто від'їжджає в країни тропічного та субтропічного клімату.

Пам'ятка для тих, хто від'їжджає

в країни тропічного та субтропічного клімату.

 

Лихоманка Денге.

 

За останні 10-15 років спостерігається значне підвищення захворюваності лихоманкою Денге в країнах тропічного та субтропічного клімату. Повідомлялося про значні спалахи Денге в Китайській Народній Республіці, В'єтнамі, Індонезії, Таїланді і на Кубі.

За рік, лихоманкою Денге хворіє близько 50 000 000 мільйонів чоловік, на звичайний грип, майже в 10 разів більше. 

Звичайно, на грип хворіє весь світ, а ось Денге є шанс підхопити тільки в азіатських країнах, Африці і країнах Карибського басейну. 

Країни неблагополучні по поширеності: Південна Америка, Азія, Австралія, тропічна Африка, Китайська Народна республіка, В'єтнам, Індонезія, Таїланд, Куба.

Перелік країн Азії, в яких станом на кінець червня 2018 року були зареєстровані випадки гарячки Денге:Шрі-Ланка, Китай,  Лаос, Малайзія, Камбоджа, Філіппіни,  Сінгапур, В’єтнам, Пакистан, Індія, Таїланд, Бруней.

Спалахи цієї інфекції в минулому році реєструвалися у В’єтнамі, Індонезії та Таїланді. На початку 2018 року було зафіксовано спалах лихоманки Денге на Шрі-Ланці: там було офіційно підтверджено 48 000 випадків цієї хвороби, 77 пацієнтів померли. У південних провінціях В'єтнаму зареєстровано 21,5 тисяч випадків захворювань на лихоманку Денге.У минулому році В'єтнам пережив бум захворюваності: було зареєстровано 181 054 випадків зараження і 30 смертей у всій провінціях, в основному - в Ханої і Хошиміні.

 

Що необхідно знати туристу.

 

Лихоманка Денге  - гостра вірусна хвороба, що протікає з лихоманкою, інтоксикацією, болем у м'язах і суглобах, висипом, лімфаденопатією, лейкопенією. Деякі варіанти Денге протікають з геморагічним синдромом.

Поняття про геморагічну  лихоманку Денге утвердилось лише в 1954 р. після опису клінічної картини захворювання у дітей на Філіппінах, а потім і в інших країнах Південно-Східної Азії. До цього часу  вже були отримані докази вірусної природи хвороби. 

Джерело інфекції: хвора людина, мавпи і, можливо, кажани. 

Передача інфекції  від людини здійснюється комарами Aedes aegypti, від мавп - A. albopictus. Комар A. aegypti стає заразним через 8-12 днів після харчування кров'ю хворої людини. Комар залишається інфікованим до 3 місяців і більше. 

Симптоми: інкубаційний період триває від 3 до 15 днів (частіше 5-7 днів). Захворювання зазвичай починається раптово. Лише в окремих хворих за 6-10 год відзначаються різко виражені продромальні явища у вигляді розбитості і головного болю. Зазвичай серед повного здоров'яз'являються озноб, болі в спині, крижах, хребті, суглобах (особливо колінних). Лихоманка спостерігається у всіх хворих, температура тіла швидко підвищується до 39-40 ° С. Відзначаються різка  адинамія, відсутність апетиту, нудота, запаморочення, безсоння; у більшості хворих - гіперемія і пастозність обличчя, ін'єкція судин склер, гіперемія зіву. 

За клінічним перебігом розрізняють гарячкову форму Денге (класичну) і геморагічну лихоманку Денге.

Профілактика: 

 - на сьогоднішній день ліцензованих вакцин проти Денге немає;

 - єдиним способом контролю або запобігання передачі вірусу Денге є боротьба з комарами-переносниками;

 - перебуваючи в небезпечних країнах, необхідно наносити на шкіру засоби, що відлякують комах. У приміщенні обов’язково повинні бути москітні сітки на дверях та вікнах. Рекомендується використовувати фумігатори та інші засоби, що відлякують комах;

 - під час перебування поряд із хворими людьми обов’язково потрібно позбавлятися від комах і стежити, щоб вони не з’являлися в приміщенні;

- носити одяг, який максимально прикриває тіло.