Токсокароз на Сумщині

Токсокароз на Сумщині

 

 

На Сумщині у минулому році   виявлено 19 випадків токсокарозу, проти 13  у 2022 році. Хвороба реєструється на території усіх районів Сумської  області.

 

Про це повідомила лікар – лаборант - гігієніст з паразитології Сумського ОЦКПХ Любов Даниленко.

 

За її словами,  за останні 15 років захворюваність на токсокароз  в Україні збільшилась  у  2,2 рази.  Зважаючи на труднощі з діагностикою хвороби, та спираючись на наукові дані щодо серологічних обстежень населення,  можна стверджувати, що розповсюдженість токсокарозу  значно вища.

 

Токсокароз – паразитарне захворювання людини, яке спричиняє міграція личинок  токсокар в тканинах та органах. В організмі людини паразитують тільки личинки гельмінта. Цей тканинний гельмінтоз характеризується тяжким, тривалим, рецидивним перебігом та ураженнями імунологічної природи.

 

Чинниками передачі, окрім забрудненого грунту, є забруднені яйцями токсокар шерсть тварин, предмети догляду за ними, овочі, столова зелень, руки.

 « Зараження людини  відбувається внаслідок ковтання інвазійних яєць токсокар. У тонкому кишечнику з яєць виходять личинки, які через слизову оболонку проникають у кров, мігрують по організму і зупиняються в печінці, легенях, нирках, головному мозку, очах, підшлунковій залозі,  навіть у м’язовій тканині. Тут вони інцистуються, оточуються запальними інфільтратами, утворюючи гранульоми і зберігаючи при цьому життєздатність протягом тривалого часу (місяцями й роками)», - зазначила Любов Даниленко.

Симптоми токсокарозу:

 • Алергічні реакції
 • Лихоманка
 • Сухий кашель
 • Біль у животі
 • Нудота
 • Збільшення лімфатичних вузлів
 • Значне збільшення еозинофілів в крові

Фахівці ДУ „ Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб” щорічно відстежують забрудненість грунту (піску) яйцями токсокар та інших геогельмінтів.  За даними 2023 року в області найбільше  забруднені яйцями гельмінтів грунти парків та скверів – в 13,9%  проб виявлені збудники паразитарних хвороб; забрудненість грунту (піску) дитячих дворових майданчиків   становить  7,7 %, пляжів – 5,7%, дошкільних навчальних закладів – 3,3%.  Причому 81% серед виявлених в грунті збудників – це яйця токсокар.

 

В березні цього  року фахівці Сумського ОЦКПХ  обстежили  грунт та пісок з  дворових дитячих  майданчиків різних мікрорайонів м.Суми.  У 8,2 %  проб виявлені яйця токсокар, що є свідченням  високого ризику зараження  токсокарозом, насамперед дітей.

 

Треба пам’ятати, що від хвороби легше  вберегтись, ніж її лікувати.

 

Профілактика токсокарозу:

 • Власникам собак:

Прибирайте за своїми тваринами на вулиці (не забудьте пакетик, зберіть випорожнення та видаліть їх  в сміттєвий бак)

 • Регулярно проводьте дегельмінтизацію.
 • Дотримуйтесь правил особистої гігієни:
 • Ретельно мийте руки після контакту з тваринами.
 • Мийте овочі та фрукти перед вживанням.
 • Не дозволяйте дітям гратися в піску, який може бути забруднений.

Обладнання спеціальних майданчиків для вигулу собак, захист дитячих майданчиків та обмеження кількості бездоглядних тварин також допоможуть знизити ризик зараження.

 

Важливе значення має освітня робота серед населення, роз’яснення можливих джерел інвазії, шляхів передачі захворювання та заходів профілактики, бо обізнаний  - означає озброєний.

 

Пам’ятайте:  від хвороби легше  вберегтись, ніж її лікувати.