На Сумщині зросла кількість звернень до лікарень через укуси тварин.

На Сумщині зросла кількість звернень до лікарень через укуси тварин.

Впродовж 2023 року в Сумській області зафіксовано 1704 випадки звернень до лікувальних закладів через укуси, подряпини та укуси тварин. Це на 12,4% більше, ніж у попередньому році. Про це повідомила Наталія Галушко – к.м.н., завідувач відділу епідеміологічного нагляду(спостереження)і профілактики інфекційних хвороб Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб .

За її словами, у   топ-3 територій  за кількістю звернень за антирабічною допомогою лідирують Лебединський, Охтирський та Глухівський райони. На 100 тис. населення ці показники становлять відповідно 239, 217 та 200,9 випадків. Інші райони також активно звертаються за допомогою. Найменший показник зафіксовано на територіях, підпорядкованих Конотопському відокремленому структурному підрозділу, — 106,4 звернень на 100 тис. населення.

За результатами досліджень, тварини, які нанесли укуси людям, не були скаженими. Проте,  нагадаємо ,під час планових моніторингів, сказ виявлено у лисиці, що забігла на територію житлового масиву Сум.

Загалом у 2023 році ветеринари дослідили 52 тварини на сказ, і у 2±1,92% випадків інфекція була підтверджена. Це свідчить про те, що сказ все ще циркулює серед тварин, але відсоток інфікованих може відрізнятися..

«22% людей в Сумській області звертаються за антирабічною допомогою занадто пізно - після 24 годин після укусу! Це значно підвищує ризик зараження сказом. Найгірша ситуація у Путивльському та Тростянецькому районах, де 93,3% та 43,6% людей відповідно звертаються за допомогою пізніше 24 годин. 43% укусів, подряпин та ослинень в 2023 році були заподіяні безпритульними тваринами! Це свідчить про серйозну проблему бродячих тварин, яка потребує вирішення,- зазначила Наталія Галушко. 

Епідемічна ситуація зі сказом в Сумській області може ускладнитися через ряд факторів:

  • Не всі люди, які постраждали від тварин, звертаються за допомогою. За оцінками, реальна кількість укусів може бути на 23% вища, ніж офіційна статистика.
  • Зафіксовані випадки укусів кажанів. Це новий ризик, який потребує уваги.
  • Вірус сказу циркулює серед диких тварин. Це свідчить про постійну загрозу зараження.
  • Збільшується кількість людей, які відмовляються від антирабічного лікування або припиняють його самовільно. Це може призвести до летальних наслідків.
  • Бродячі тварини залишаються серйозною проблемою. У 2023 році кількість укусів, подряпин та ослинень, завданих безпритульними тваринами, не зменшилася.
  • Деякі люди помилково вважають, що можна відкласти антирабічне лікування на 10 днів, щоб спостерігати за твариною. Це небезпечна практика, яка може призвести до трагедії.

Щоб захистити себе від сказу:

  • Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо вас вкусила, подряпала або ослинила тварина, навіть якщо тварина здається здоровою.
  • Не ігноруйте ризик зараження сказом від бродячих тварин.
  • Пройдіть повний курс антирабічного лікування, якщо вам його призначили.

Не займайтеся самолікуванням.