«ЛАГІДНИЙ УБИВЦЯ»: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ГЕПАТИТ С ТА ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАРАЖЕННЯ

«ЛАГІДНИЙ УБИВЦЯ»: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ГЕПАТИТ С ТА ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАРАЖЕННЯ

Гепатит С - вірусне захворювання печінки, здатне тривалий період протікати без симптомів. Саме тому його часто називають «лагідний убивця». Людина довгі роки може не знати про своє захворювання, а в цей час печінка поступово руйнується, і до того ж хворий  залишається небезпечним для оточення.

 

Хронічна форма хвороби провокує цироз і рак печінки, але за ранньої діагностики та правильної терапії добре піддається лікуванню.

За даними ВООЗ, вірусним гепатитом С заражені 325 млн. осіб у всьому світі. Незважаючи на те, що хвороба виліковна, щорічно від неї вмирає близько 1,9 млн. людей. Така ситуація складається через малу поінформованість населення: люди не знають симптоматику гепатиту, не звертаються за лікарською допомогою за перших ознак захворювання, не проходять профілактику.

Гепатит С - що це?

Гепатит (запалення печінки) розвивається під дією інфекційних агентів - вірусів чи бактерій. Лікарі виділяють п'ять форм захворювання: А, В, С, D і E, що відрізняються клінічною картиною та можливими ускладненнями.

Хоча кожен тип гепатиту небезпечний, найбільш поширеним є гепатит С. Його викликають віруси, що потрапляють в організм людини внаслідок контакту із зараженою кров'ю. Наприклад, при:

  • використанні нестерильних шприців;

 

  • порушенні правил стерилізації різних інструментів (наприклад, манікюрних ножиць, щипчиків, голок тощо). Тому заразитися гепатитом С можна в манікюрному салоні, тату-салоні, на сеансі акупунктури, якщо майстер нехтує правилами дезінфекції та стерилізації;

 

  • переливанні донорської крові, яка не пройшла попередню перевірку;

 

  • статевих контактах, якщо був контакті з кров'ю (наприклад, за ушкоджень слизової оболонки). Але за деякими даними інфекційний агент у незначних кількостях може міститися в спермі та вагінальних виділеннях, і у 3% випадків зараження відбувається під час незахищеного статевого акту.

Водночас гепатитом С неможливо заразитися через побутові контакти - спільне вживання їжі, поцілунки та обійми, користування спільним посудом, постільною білизною тощо, адже вірус не міститься у слині.

Як проявляється гепатит?

Інкубаційний період вірусного гепатиту становить від 2 тижнів до півроку. Найчастіше перші клінічні симптоми з’являються через 2 місяці після зараження. Але у 80% випадків захворювання набуває латентного (прихованого) характеру і може тривати роками без жодних симптомів. У деяких випадках хворий дізнається про свій діагноз випадково, наприклад, за аналізу крові чи спроби стати донором.

Якщо захворювання протікає гостро, можуть спостерігатися:

  • температура тіла близько 38,5℃ та вище;
  • зниження апетиту;
  • нудота та блювання;
  • жовтяниця;
  • біль у правому підребер'ї;
  • зміна кольору сечі та калу.

Вірус гепатиту може проникати у ЦНС, тому хворі часто скаржаться на хронічну втому, млявість, апатію, погіршення концентрації.

Який лікар лікує гепатит?

Діагностикою та терапією гепатиту С займаються інфекціоністи та гепатологи. Оптимально, якщо спеціалізація лікаря — інфекціоніст-гепатолог. Але в більшості випадків хворі звертаються до терапевта зі скаргами на втомлюваність та апатію або до гастроентеролога (через проблеми з травленням та біль у животі). Лікарі самі направляють хворого до інфекціоніста-гепатолога за підозри на вірусний гепатит.

Аналіз на гепатит

Для діагностики гепатиту С призначають аналіз крові на специфічні антитіла. Він є обов'язковим перед госпіталізацією, плановими операціями, під час вагітності. Також його регулярно проходять медичні працівники, оскільки входять до групи підвищеного ризику контакту із зараженою кров'ю.

Аналіз на гепатит показує наявність імуноглобулінів, що виробляються організмом у відповідь на потрапляння до тіла вірусних агентів. Якщо антитіла присутні в крові, це ще не говорить про те, що людина хвора на гепатит С. Але в такому випадку призначаються додаткові дослідження:

  • ПЛР-дослідження на HVC (метод полімеразної ланцюгової реакції на імуноглобуліни до білків вірусу гепатиту);
  • біохімія крові;
  • загальний аналіз крові;
  • коагулограма (аналіз крові на згортання).

Як лікується гепатит?

Вірус гепатиту С добре піддається лікуванню за ранньої діагностики, правильного вибору схеми терапії та відсутності ускладнень. Якщо хворий проходить терапію під контролем інфекціоніста, здебільшого він повністю виліковується без впливу захворювання на тривалість життя.

При хронізації процесу гепатит С часто протікає у прихованій формі без видимих ​​симптомів, що призводить до запущеної стадії хвороби, розвитку цирозу чи онкологічних захворювань. У такому разі лікування значно ускладняється.

Лікування гепатиту С підбирається залежно від віку пацієнта, маси його тіла, наявності ускладнень, форми захворювання. Схема терапії може включати прийом різних препаратів, спрямованих на боротьбу з вірусом і підтримання функцій печінки.

Лікування можна проводити навіть під час вагітності. Але при цьому противірусні препарати підбираються з урахуванням мінімізації негативного впливу на плід. Курс терапії розраховується інфекціоністом і займає від 8 до 24 тижнів. Після чого настає повне одужання.

Лікування гепатиту С та цирозу печінки

У 27% випадків гепатит призводить до розвитку цирозу печінки. Цирозом називають хронічну хворобу печінки, за якої її тканини поступово замінюються стромою, внаслідок чого орган не може виконувати свої функції. Хворий скаржиться на постійні болі у правому підребер'ї, у нього з'являється жовтяничність та набряки. За відсутності лікування цироз призводить до смерті.

Цироз ускладнює лікування гепатиту С. Схема терапії змінюється, збільшується курс прийому противірусних засобів, може бути призначена операція з трансплантації печінки. У разі встановлення діагнозу «вірусний гепатит» хворому рекомендується повністю відмовитися від прийому алкоголю, оскільки це збільшує ризик розвитку цирозу в 100 разів.

Чи може гепатит пройти сам?

У 20% випадків гепатит проходить самостійно. Але це стосується лише гострої форми захворювання, що протікає з яскраво вираженими симптомами. У такому разі хворому рекомендується дотримуватися постільного режиму, пити велику кількість теплої води, збалансовано харчуватися та звернутися до лікаря. Однак у 80% випадків, що залишилися, захворювання не тільки не проходить, а й посилюється.

Тому за підозри на вірусний гепатит необхідно якнайшвидше звернутися за лікарською допомогою. Інфекціоніст направить на аналізи, поставить точний діагноз, визначить форму захворювання та встановить ступінь ушкодження печінки. Після цього буде розроблено схему лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта. Тільки це може гарантувати успішне одужання в короткий термін без наслідків для організму.

Чи можна вилікувати гепатит С у домашніх умовах?

Вірусний гепатит С - захворювання, що веде до тяжких наслідків. Самолікування неприпустимо - це може призвести до хронізації процесу. У домашніх умовах можна дотримуватись лише профілактичних заходів для попередження зараження. Якщо ж ви помітили у себе чи близьких людей ознаки гепатиту С, запишіться на діагностику до медичного центру.

Вірусний гепатит добре піддається лікуванню на ранніх стадіях. Водночас гепатит є інфекційною хворобою, від якої помирає найбільша кількість людей у ​​всьому світі. Це пов'язано з поганою поінформованістю населення, а також з тим, що гепатит часто протікає без вираженої симптоматики. Тому необхідно щорічно проходити комплексне обстеження, що включає аналіз крові на антитіла до гепатиту С. Це дозволить вчасно виявити захворювання та розпочати лікування.

Чи повертається гепатит С після лікування?

Сучасні методи лікування дозволяють пацієнтам повністю вилікуватись від гепатиту С. Однак це не захищає від повторного зараження вірусом, тому необхідно дотримуватись профілактичних заходів.

Профілактика гепатиту

Оскільки більшість випадків зараження гепатитом С відбувається за контакту із зараженою кров'ю, необхідні такі профілактичні заходи:

  • уважна та обережна утилізація шприців та одноразових голок, що використовуються у медичних закладах;
  • ведення здорового способу життя, зокрема відмова від вживання наркотиків;
  • використання бар'єрної контрацепції (презервативів) під час статевих актів;
  • відмова від відвідування манікюрних салонів, тату-салонів, косметичних кабінетів, які не можуть гарантувати використання стерильних інструментів.

Щеплення від гепатиту

Ефективна вакцина проти гепатиту С поки що не розроблена, оскільки різні штами вірусу дуже відрізняються один від одного і швидко мутують. Та все ж як запобіжний засіб профілактики інфекціоністи рекомендують пройти імунізацію проти гепатиту А та В, це посилює захисні механізми печінки та знижує ризик зараження вірусним гепатитом.

Людям, які перебувають у групі ризику (медичним працівникам), необхідно раз на півроку проходити діагностику захворювання.