Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або Хвороба Лайма. Пам’ятка для населення

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або Хвороба Лайма.

Пам’ятка для населення

 

Хвороба Лайма - це природно-осередкова інфекційна хвороба, що передається людині кліщами. Збудником хвороби є спірохети роду Борелія.

За своїм географічним поширенням хвороба Лайма досить обширна і зустрічається практично скрізь. Найменування своє хвороба отримала завдяки містечку Старий Лайм в США, де вперше почала вивчатися в 1975 році. Офіційно іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) в Україні почали реєструвати з 2000 р.

В 2017р. захворюваність на хворобу Лайма  в Сумській області зросла проти 2016р.  на 33,2 % (193 проти 129 випадків ).Показники захворюваності на хворобу Лайма в області перевищують середньо-український показник майже у 2  рази.

         Зростання захворюваності на хворобу Лайма відбувається на фоні наростаючого  розповсюдження іксодових кліщів , особливо в середній і північній територіях області, що зумовлено особливостями природно-кліматичних умов для їх розмноження.

         Найвищий рівень захворюваності на хворобу Лайма за всі роки  відмічається серед населення м. Суми, що складає більше 50 % від загальної кількості захворілих осіб в області. У 2017р. показник захворюваності на хворобу Лайма серед жителів м. Суми не зменшився і складав 52,3% від  загальної річної кількості захворілих осіб. Це частково можна пояснити більшою обізнаністю населення м. Суми з основами клінічного перебігу хвороби та необхідності своєчасно  звертатися за медичною допомогою  до лікувально-профілактичних закладів міста.

Основний механізм інфікування людини – через укус зараженого кліща (трансмісивний механізм). З током лімфи і крові людини збудник потрапляє у внутрішні органи, суглоби, нервову систему.

Тривалість інкубаційного періоду ІКБ варіює у широких межах - від 1 до 53 днів, найчастіше - 12 днів.

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема: Місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому, розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів, форму має круглу або овальну.

Можуть проявлятись ознаки хвороби, схожі з симптомами грипу: загальна слабкість, лихоманка, болі в м'язах, втома, біль у горлі.

Для хвороби характерна різноманітність ускладнень. Можуть виникати ураження серця (біль, неприємні відчуття в області серця, перебої серцевих скорочень, підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях, міокардит), мігруючі болі в кістках, м’язах, суглобах.

ІКБ може переходити у хронічну форму (розвиваються артрит, остеопороз, розлади пам’яті, сну, порушення чутливості).

Пацієнт з хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини.

Лише термінове звернення постраждалого від укусу до лікаря дозволяє оперативно визначити ефективні профілактичні  та лікувальні заходи.

 

При укусі кліщем слід щонайшвидше звернутися до лікаря-інфекціоніста, а для зняття кліща з тіла людини - до травматолога чи хірурга!

Лікарем-інфекціоністом визначається необхідність лабораторного дослідження кліща на наявність борелій та готується направлення до відповідної лабораторії, в якому обов'язково зазначається інформація щодо дати та місця (території) нападу кліща, локалізації укусу на тілі постраждалого, дати зняття кліща.

 

Профілактика від нападу кліщів полягає у дотриманні заходів індивідуального захисту.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими домашніми тваринами.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий одяг на довгий рукав, щільно прилягаючий до тіла , щоб було легше помітити повзаючих кліщів, одягати закрите взуття, голову слід покривати головним убором. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови).

Після прогулянок у природному середовищі необхідно періодично проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

З метою захисту тіла від нападу кліщів необхідно використовувати засоби для відлякування кліщів - сучасні репеленти, які можна придбати в аптечній мережі області.

Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20 - 25 м.

Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

При сумісному перебуванні на природі з хатніми тварини - їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

 

При використанні інформативних даних посилатися на ДУ „Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України”.