Про три правила поведінки на холоді, щоб не захворіти

Про три правила поведінки на холоді, щоб не захворіти

(тему опрацював Шалак В. А.) 

 

 

Сам пособі холод не є небезпечним. Однак в залежності від того, як ми одягнуті і що ми робимо буде залежати і наше відчуття холоду, а також подальший стан здоров'я.

Не мороз нас вбиває, а зниження внутрішньої температури тіла. Можна полежати, як колода на сніговій кучугурі декілька годин і померти якщо температура тіла понизиться до критичної – до 31 градуса – і серце зупиниться, внутрішня температура тіла понизиться до критичної.

 

Перше правило поведінки у сильні морози - забезпечити організм паливом для вироблення внутрішньої енергії, яка його обігріває. Паливо для нас є, звісно, їжа. Однак не будь – яка: капустяний листок не підійде, потрібно з’їсти шматок сала. Жир – найкраще джерело для вироблення внутрішньої енергії, якщо жири з якихось причин їсти не можна, їх слід змінити на білкову їжу тваринного походження, наприклад, на м'ясо. Лише після доброго сніданку можна йти на двір у сильні морози.

Друге правило поведінки у морозну погоду – саме поведінка. На холоді слід постійно рухатись. Не можна стояти на місці, тим паче, притулятись або сідати на холоді, а особливо, на металеві предмети. У цей момент людина втрачає власне тепло, віддає його холодній поверхні. Цей процес прискорюється, якщо одяг є мокрим. Навіть волога від поту футболка під курткою може прискорити процес зниження внутрішньої температури.

Звідси випливає і третє правило поведінки у сильний мороз – слід тепло вдягатись. Необхідно вдягти вовняний одяг не менше, як у три шари, тепле та просторе взуття, теплий головний убір. Із незахищеної поверхні шкіри тепло втікає ще швидше через випарювання поту. А через непокриту голову ми втрачаємо 17% тепла усього організму.

Втратити тепло можна і у випадку, якщо в організмі порушена циркуляція крові. Ось чому особливо тепло повинні закутуватись люди похилого віку, малюки, та ті, хто страждає на захворювання, пов’язані з циркуляцією крові – і з тим же атеросклерозом. Вони можуть постраждати від холоду і за невеликої мінусової температури. Оскільки переохолодження може призвести до сумних наслідків , слід знати усі стадії цього процесу.

 

Перша фаза переохолодження. Як тільки внутрішня температура тіла сягне 35 градусів, можна говорити про те, що розпочався процес переохолодження. Його можна помітити неозброєним оком: з’являється «гусяча шкірка», блідість, слабкість, сонливість, сповільнюється та стає не виразним мовлення.

Друга фаза перехолодження. Коли температура тіла понизиться до 33 градусів, прояви стають ще більш загрозливими: шкіра бліда, холодна і синюшна.  Дихання сповільнюється до 8-10 вдихів за хвилину, а пульс стає усього 40-50 ударів за хвилину, знижується і артеріальний тиск. Може початись блювота  і мимовільне сечовипускання. З людиною у такому стані спілкуватись фактично неможливо  - у неї порушується і мовлення і рухи.

Третя фаза переохолодження. Ще гірше почуває себе людина при температурі менше ніж 31 градус. Вірніше кажучи, вона вже нічого не відчуває. Постраждалий без свідомості, його м’язи зсудомлені, а щелепи міцно стиснуті. Дихання ледь помітне: 3-4 подихи за хвилину, а пульс ще менший  32-36 ударів, артеріальний тиск такий низький, що навіть не виявляється, зіниці розширені. Саме у такому стані відбувається зупинка серця.

 

Якщо вам зустрілась людина, яка лежить на тротуарі у такому стані – будь ласка, не проходьте повз  і не розмірковуйте, тверезий він чи п’яний. Просто викличте швидку допомогу.  Просто врятуйте людину від смерті.