Як уберегти себе від застуди?

Як уберегти себе від застуди?

(тему опрацював Шалак В. А.) 

 

Застуда – інфекційне захворювання вірусного походження, що уражає верхні дихальні шляхи. Передусім уражується ніс, але можливим є і поширення хвороби на горло, навколо носові пазухи та гортань. Ознаки й симптоми захворювання зазвичай з’являються в перші дві доби. Після інфікування, до них належать: кашель, біль у горлі, нежить, чхання, головний біль і гарячка. Видужання наступає через 7-10 діб, а деякі симптоми можуть залишатись до 3 тижнів. У рідкісних випадках, на фоні інших захворювань, застуда може ускладнитись запаленням легень.

Понад 200 штамів вірусів, а зокрема риновіруси, здатні спричиняти застуду, збудники поширюються безпосередньо – повітряно – крапельним шляхом при тісному контакті з інфікованою людиною і опосередковано – контактним шляхом, через інфіковані предмети довкілля, що здатні проникнути до ротової або носової порожнини. Факторами ризику є відвідування дитячого садочку, порушення режиму сну та психологічний стрес.

Симптоми захворювання передусім виникають через імунну відповідь організму на проникнення хвороботворного вірусу, аніж через безпосередньо руйнівний вплив вірусів на тканини. Схожі симптоми до застуди виникають і у хворих на грип однак в останніх вони звичайно проявляються значно гостріше. Окрім того, грип набагато рідше зумовлює нежить.

Застуда є найпоширенішим інфекційним захворюванням серед людей.  Середньостатистична доросла людина занедужує на застуду від двох до чотирьох разів щороку, а середньостатистична дитина від шести до восьми разів щороку. Пік захворюваності припадає на зиму.

 

Щоб убезпечити себе від застуди слід дотримуватись наступних рекомендацій:

- Одягатись по погоді. Перед виходом з дому проглядайте прогноз погоди і одягайтесь так, щоб вам було комфортно – не дуже жарко і не холодно. Взуття має забезпечувати сухість і тепло.

- Дотримуйтесь правил гігієни. Як можна частіше мийте руки – мікроби залишаються на всьому, до чого ви приторкуєтесь. Дуже важливим є миття рук після користування громадським транспортом.

- Промивайте ніс (особливо після перебування на вулиці). Це самий ефективний спосіб захисту від простудних захворювань, через те, що збудники гострих респіраторних вірусних інфекцій передаються повітряно – крапельним шляхом і осідають на слизовій оболонці.

- Регулярно провітрюйте приміщення в якому ви знаходитесь. Провітрювати приміщення слід не менше 15 хвилин.

- Регулярно проводьте прибирання робочого місця, протирайте все, чим часто користуєтесь ви і ваші колеги.

- До раціону харчування включайте:

- імбир – призупиняє вже почату простуду і перешкоджає хворобі;

- мед – бореться з мікробами і вірусами. Особливо він ефективно діє разом з лимоном та гарячим чаєм. Фахівці застерігають, що його слід їсти «у прикуску»;

- оранжеві овочі – у своєму складі містять багато альфа та бета – каротину, лютеїну, речовин, які перетворюються у вітамін А, який укріплює імунітет;

- морська риба – добре джерело вітаміну Д, який також міститься в горіхах і рослинних оліях;

- цибулю і часник;

- вітаміни – імунну систему зміцнюють вітаміни А і С;

- Носіть ватно – марлеву маску, вона не дає 100% захисту проте знижує ризик захворювання і служить механічним бар’єром на шляху віруса.

Уникайте місць скупчення людей, наприклад кінотеатрів, дискотек, торгових центрів, громадського транспорту.