Пам’ятка для населення з профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) та грипу

Пам’ятка для населення з профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) та грипу

(тему опрацював Шалак В. А.) 

 

Що потрібно знати про грип?

 

З настанням холодного періоду різко зростає число гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) та грипу.

Грип – це високо контагіозна вірусна інфекція, яка розповсюджена повсюдно. Характерні клінічні прояви грипу: раптовість гострого початку захворювання, яке супроводжується різким підвищенням температури тіла (вище 40º С), ознобом, головною біллю, біллю у м’язах, загальною слабкістю, кашлем. Хвороба може протікати легко, однак можуть спостерігатись важкі форми, а перебіг захворювання може призвести аж до летального наслідку.

Збудники грипу – віруси типу А і В відзначаються агресивністю, викликаною високою швидкістю розмноження. За лічені години після зараження віруси грипу призводять до глибоких вражень слизової оболонки дихальних шляхів, відкриваючи можливість для проникнення до неї бактерій. Це пояснює велика кількість бактеріальних ускладнень, які виникають при грипі. Також важливою особливістю вірусів грипу є їх здібність видозмінюватись, практично щоденно з’являються все нові варіанти вірусів, штами яких включаються до складу вакцини проти сезонного грипу.

Тому щороку склад вакцини проти грипу міняється в залежності від видів віруса грипу превалюючого в даному епідсезоні.

 

Чим небезпечний грип?

 

Грип дуже небезпечний  своїми ускладненнями

- легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт). Саме пневмонія є  причиною переважної більшості смертельних наслідків від грипу;

- ускладнення з боку верхніх дихальних шляхів ЛОР органів (отит, синусит, риніт, трахеїт);

- ускладнення з боку серцево – судинної системи (міокардит, перикардит);

- ускладнення з боку нервової системи (менінгіт, менінгоенцефаліт, енцефаліт, невралгії, полірадікулоневрити).

Грип часто супроводжується загостренням існуючих хронічних захворювань.

 

Як захистити себе від грипу?

 

Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Вона здійснюється ефективними протигрипозними вакцинами, які мають у своєму складі актуальні штами вірусів грипу, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я  на наступний епідсезон.

Вакцинація рекомендується всім групам населення, проте особливо показана контингентам із групи ризику, дітям починаючи з 6-ти місяців, людям похилого віку, які страдають на хронічні захворювання, медичним працівникам, вчителям, студентам, працівникам сфери обслуговування населення, транспорту, розважальних закладів.

Вакцинація проводиться не пізніше, ніж за 2-3 тижні до початку епідемічного підйому захворюваності.

Часто можна почути твердження, що ось пройшов вакцинацію і все рівно захворів і постає питання чи потрібно взагалі вакцинуватись від грипу?

Хочеться тут зауважити, що існує понад 200 збудників гострих вірусних інфекцій і 3 типа вірусів грипа, один з яких (грип А) нескінченно змінюється, а вакцина забезпечує захист від тих видів віруса грипу, який є найбільш небезпечний в даному епідсезоні.

Вакцинація це єдиний спосіб уберегтись від грипу або зменшити (ослабити) його ускладнення. Якщо вакцина вам або вашій дитині не підходить, обговоріть це з лікарем питання альтернативних способів захисту вашого організму або вашої дитини. Сьогодні вже доведено, що єдиним методом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Введення в організм вакцини не може визвати захворювання, проте шляхом вироблення захисних антитіл стимулює імунну систему для боротьби з інфекцією. Склад сучасних вакцин щорічно здійснюється у відповідності з мутаціями віруса для максимального збігу з циркулюючими штамами і захищає одночасно від трьох типів вірусу грипу в 90% випадків, ефективність вакцини від грипу незрівнянно вища за всі  неспецифічні медичні препарати, які можна приймати протягом декількох місяців імуномодуляторів, вітамінів, гомеопатичних засобів та речовин з так званої «народної медицини».

Протипоказів до вакцинації проти грипу небагато: вакцинація повинна проводитись в медичному закладі спеціально підготовленим медичним персоналом, який має відповідний допуск. Перед вакцинацією обов’язковий огляд лікаря. Вакцинація проти грипу не проводиться в період гострих інфекційних захворювань іншого ґенезу та в період загострення хронічних захворювань, при підвищеній чутливості організму до яєчного білку, при вагітності і лактації і дітям у віці до 6-ти місяців.

Якщо ви вакцинуєтесь проти грипу, то ви захистите свій організм від атаки найбільш небезпечних вірусів грипу, проте залишається ще 200 видів вірусу, які не такі небезпечні для людини та все таки можуть бути причиною захворювання на гострі вірусні інфекції, а тому в період епідемічного  підйому захворюваності на гострі вірусні інфекції і грипом рекомендується вживати заходи неспецифічної профілактики, а також:

- уникати контактів з особами, які мають ознаки захворювання;

- максимально скоротити перебування у місцях масового скопичення людей та в громадському транспорті;

- носити марлеву пов’язку;

- регулярно після відвідування місць громадського користування мити руки з милом або протирати їх спеціальними засобами для обробки рук, промити ніс теплою водою;

- провести вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря у приміщенні;

- вести здоровий спосіб життя (повноцінний сон, збалансоване харчування, фізична активність).

З метою підвищення стійкості організму до респіраторних вірусів, в тому числі і до вірусів грипу, як засіб неспецифічної профілактики, використовується (за призначенням лікаря) різноманітні препарати і засоби, що підвищують імунітет.

 

Що робити, якщо Ви захворіли на грип?

 

Слід залишитися вдома і негайно звернутись до лікаря. Самолікування при грипі неприпустимо. Саме лікар повинен встановити діагноз та призначити необхідне лікування, яке відповідає Вашому стану та віку. Необхідно ретельно виконувати всі рекомендації лікаря, який лікує вас, своєчасно приймати ліки й дотримуватись  постільного режиму під час хвороби, через те, що при захворюванні збільшується навантаження на серцево – судинну, імунну і інші системи організму. Рекомендується вживати багато рідини – гарячі напої, журавлиний (клюквенний) або брусничний сироп, лужні мінеральні води.

Для попередження розповсюдження інфекцій, хворого слід ізолювати від здорових осіб (бажано виділити окрему кімнату). Приміщення, де знаходиться хворий, слід регулярно провітрювати, предмети побуту, а також підлогу протирати дезінфікуючими засобами.

Спілкування з хворим слід обмежити. При догляді за хворим слід використовувати медичну маску (марлеву пов’язку).