Контроль за пляжами та зонами відпочинку у 2016 році

Контроль за пляжами та зонами відпочинку у 2016 році

 

             Велика чи мала річка в межах або  поблизу населеного пункту, як і інша водойма, створюють чудову можливість для зручного, практично безкоштовного відпочинку та оздоровлення.

         На наш погляд, кожна людина села чи міста після робочого дня або у вихідний повинна мати можливість відпочити чи покупатися  в мальовничому місці, поблизу своєї оселі, в оточенні близьких людей, будучи повністю впевненою у безпеці відпочинку для здоров’я.

         На жаль, при надзвичайно багатих природно-кліматичних ресурсах області, загальна чисельність упорядкованих зон відпочинку на теренах області складає близько 30, з них 4 розташовані в м. Суми, по 2 у Глухівському та Конотопському районах. Такі райони, як Білопільський,  Ямпільський,  Кролевецький, Л.-Долинський, Недригайлівський, Буринський взагалі не мають  облаштованих пляжів та зон відпочинку населення.

         В інших районах області природні багатства для створення повноцінного відпочинку населення не  використовуються в повній мірі. Так, у Сумському районі існує можливість облаштування зон відпочинку  в селах Червоне, Низи, Чернеччина. В Краснопільському районі  у 5 населених пунктах із 56 ( Краснопілля, Миропілля, Запсілля, Осоївка, Самотоївка). Села Климентово, Пристань, Доброславівка, Буймирівка, Риботень , Пилівка, Українка, Скелька Охтирського району розташовані  в безпосередній близькості  до р. Ворскли.

         Окреме місце у цьому переліку займає м. Суми, в межах якого р. Псел  має берегову зону протяжністю 18 км, крім того, оз. Чеха, Блакитні озера, оз. Олдиш та Косівщинське водосховище.  Останні 5 років жодного пляжу, облаштованого згідно санітарних вимог, населення міста не має.  На правах оренди  приватними підприємцями використовується прибережна смуга р. Псел ( 14 орендарів), які мають договір оренди  на прилеглу територію, де розташовуються тимчасові споруди для обслуговування відпочиваючих. На оз. Чеха таких орендарів 3, на  Блакитних озерах – 2. Разом з тим, жодна структура не контролює якість річкової води, як це передбачає законодавство - 2 рази на місяць під час літнього оздоровчого сезону, туалетів загального користування недостатньо, мають місце порушення в їх утриманні.

         Таким чином, обов’язки органів місцевого самоврядування м. Суми та районів в частині вимог п. 7 ст 30 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» повністю не виконуються.

         Протягом літньо-оздоровчого сезону поточного року  ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснював моніторинг якості води відкритих водойм області на мікробіологічні та фізико-хімічні показники . Всього проконтрольовано 28 місць організованого відпочинку населення в різних районах, з них на мікробіологічні показники досліджено 322 проби річкової води. Відхилення від санітарно-гігієнічних вимог за рахунок підвищеного вмісту кишкової палички, яка є індикатором органічного забруднення води мали 42 проби.

         Незадовільні бактеріологічні показники в р. Псел в червні місяці були зареєстровані в зоні відпочинку в парку ім. Кожедуба  м. Суми та  молодіжно - оздоровчого комплексу «Витязь». В липні місяці в зонах рекреації озер Павлівське та Скоропадське  Глухівського району.

         Водночас протягом всього літнього сезону незадовільна мікробіологічна якість води визначалася в зонах рекреації  р. Сула Роменського району в межах сіл  Пустовойтівка, Біловоди, Москалівна, що супроводжувалося замором  риби, різкою зміною кольору води та появою непритаманного їй запаху.

            Для вивчення питання і розробки відповідних екологічних заходів обласною державною адміністрацією була створена комісія за участю зацікавлених відомств та залученням ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» для проведення лабораторних досліджень. Було визначено, що концентрація завислих речовин в р. Сула значно зросла, відповідно рівень розчинного кисню знизився в окремих створах до 1-2,3

мг/дм3 при нормі не менше 4.

         З урахуванням матеріалів обстеження прибережно-захисних смуг, територій об’єктів, розташованих вздовж берегів річки та результатів лабораторних даних, комісія дісталася висновку, що причиною загибелі риби стало значне зниження рівня кисню в усіх створах спостережень. При огляді територій району встановлено непоодинокі факти затоплення полів в результаті потужних злив напередодні загибелі риби, у заплавах малих річок ( Бобрик, Олава, Лазовка) вода не зійшла і на час перевірки. Вже 27.06.2016 спостерігався значний спад рівня води і наближення кольору в р.Сула до звичного, а також зник неприємний запах.

         Членами комісії висловлені припущення, що надлишок органічних речовин із затоплених полів, сіно з луків спричинили швидке розмноження ціанобактерій зі зміною при цьому рівноваги екосистеми з послідуючим споживанням бактеріями кисню. Причин техногенного характеру, які могли б негативно вплинути на ситуацію, комісія не встановила. Разом з тим, зареєстровані порушення режимів використання прибережно-захисних смуг під час господарської діяльності.

         Комісією надані відповідні рекомендації щодо оздоровлення екологічного режиму річки Сула. На сьогодні ситуація стабілізувалася.

         Аналогічна ситуація спостерігалася і на водосховищі Косівщинське Сумського району в  липні місяці, яка також пов’язана з порушенням режимів  утримання водоохоронної зони водойми.

         По всім випадкам відхилення якості води водойм від вимог державного стандарту в зонах рекреації по лабораторним даним надані пропозиції.