Іксодовий кліщовий Лайм-бореліоз

Іксодовий кліщовий Лайм-бореліоз

 

Територія Сумської області у зв’язку з кліматично-географічними особливостями відноситься до однієї із самих неблагополучних в Україні щодо розповсюдження збудників іксодового  кліщового  Лайм-бореліозу.

Починаючи з 2000 року на території області почали реєструватись поодинокі випадки захворювання населення на іксодовий кліщовий Лайм -бореліоз.

Збудником захворювання є боррелія - бактерія сімейства спірохет.Хвороба передається через слину переносників (іксодові кліщі) при їх присмоктуванні до тіла людини. Розмноження боррелій переважно відбувається у кліщів в кишечнику при подальшому їх виділенні через фекалії. Ця особливістьвизначає можливий варіант зараження не тільки через укус кліща, але також і при його роздавлюванні пальцями.

Як і більшість природно-вогнищевих інфекцій від людини до людини хвороба не передається. Профілактика від нападу кліщів полягає у дотриманні заходів індивідуального захисту.

Інкубаційний період триває від доби до двох тижнів, але може збільшитися до 2-х місяців.

У місці укусу (присмоктування ) кліща, як правило, спостерігається локальна алергічна реакція – почервоніння (еритема). При цьому протягом деякого часу (інкубаційний період) людина продовжує відчувати себе добре, іноді навіть не підозрюючи про укус  кліща. У той же час боррелії кілька днів розмножуються в шкірі на місці укусу і далі поширюються з потоком крові і по лімфатичних судинах по всьому організму, інфікуючи внутрішні органи  і сусідні ділянки шкіри.

При кліщовому бореліозі переважно уражаються шкіра, нервова система, опорно-руховий апарат і серце. Недоліковане захворювання може перейти в хронічну форму, часто стаючи причиною зниження працездатності та навіть інвалідності.

Для кліщового бореліозу характерна весняно-літня сезонність зараження, зумовлена найвищою активністю іксодових кліщів у цей період.

Вже за 4 місяці поточного року до лікувально-профілактичних закладів області за медичною допомогою з приводу присмоктування кліщів звернулося 124 особи, але певна кількість людей видаляє кліщів самостійно і до медичного закладу за консультацією до лікаря-інфекціоніста не звертається. Підтверджено діагноз іксодовий кліщовий Лайм-бореліоз у 9-ти осіб.

При укусі кліщем слід звернутися до лікаря-інфекціоніста, а для зняття кліща з тіла людини - до травматолога чи хірурга!

Видаленого кліщадоцільно дослідити на ознаки зараженості бореліями.

         Визначення інфікованості бореліями кліща проводить лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ „Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України”  (тел.. (0-542 ) 25 -11 - 45)

При використанні інформативних даних посилатися на ДУ „Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України”.