Небезпека поряд : кліщі !

Небезпека поряд : кліщі !

 

Протягом весняного, літнього та осіннього періодів підвищується сезонна активність  іксодових кліщів, які є потенційними  переносниками збудників  природновогнищевих інфекцій, насамперед  іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма).

З березня по листопад спостерігається два виражених піки активності кліщів: у квітні-травні та в серпні-вересні.

 Слід зазначити, що протягом останніх років  біотопи виплоду кліщів з’являються на територіях населених пунктів. За даними карт епідеміологічного обстеження вогнищ кліщового бореліозу  в 2017 р., захворілі  зазначали напад кліщів в м. Суми  та околицях, а саме:

- м. Суми, зони рекреації, р. Псел,– 22 випадки ;

- урочище Баранівка -10 випадків ;

- урочище «Олдиш» - 4 випадки ;

- територія біля оз. Чеха – 4 випадки ;

- урочище Баси – 3 випадки ;

- дачний кооператив «Фрунзенець» - 2 випадки.

   Поодинокі випадки присмоктування  кліщів реєструвались в  урочищі Веретінвка (1 вип.), міському  парку ім. Кожедуба (1 вип.),  на дачній ділянці по вул. Білопільський Шлях (1 вип.), в с.Косівщіна (1 вип.), в с. Ганнівка (1 вип.), в урочищі «Чисті пруди» (1 вип.).

       В сезон 2017 р. в період з 03.05. – 12.06.2017 р. при ентомологічному моніторингу   8 дитячих оздоровчих таборів, які знаходяться в урочищі Баранівка та с. Вільшанка Сумського району, в 6 були виявлені іксодові кліщі. В більшості випадків, (5 ДОТів), кліщі були виявлені в лісному масиві, на маршрутах слідування до пляжу. Після проведення персоналом ДОТ рекомендованих профілактичних  заходів, при повторному обстеженні території - іксодові кліщі не виявлені.

      Знищення кліщів за допомогою акарицидів передбачається тільки у випадку наявності на території населених пунктів та прилеглій території осередків кліщового вірусного   енцефаліту, переносниками якого є іксодові кліщі.

Користуючись наказом МОЗ України від 30.08.2005 №  431, відмічаємо, що ентомологічний моніторинг проводиться обов’язково перед початком літнього сезону в дитячих оздоровчих таборах та місцях відпочинку населення.

В наказі МОЗ України від 30.08.2005 №  431 «Про вдосконалення заходів з профілактики кліщового вірусного енцефаліту в Україні» зазначено:  при видачі дозволу на відкриття  шкільних  таборів  та  інших аналогічних  установ,  розміщених  на території природного вогнища КВЕ,  в акті приймання повинна бути висвітлена оцінка епідситуації з  КВЕ  на території і навколо табору.  Дозвіл видається у випадку повного епідблагополуччя  стосовно  КВЕ  на  території  і  навколо табору  (відсутність  іксодових  кліщів) або після проведення,  за потребою,  протикліщових заходів з підтвердженням їх  ефективності ентомологом.

      Заходи знищення переносників,  передбачені п. 1.3 проводяться акарицидами при   середній    чисельності   кліщів  більше  0,5  на 1 прапор-км при  ентомологічному  обстеженні  в  середині  травня. Враховуючи  тривалість  дії  акарицидів  на переносників кліщового вірусного   енцефаліту   та   в   залежності    від    результатів ентомологічного  обстеження  даної території необхідно передбачити можливість проведення повторної обробки  протягом  одного  сезону.   

          Обробки акарицидами проводять на території стаціонарних та сезонних об'єктів,  що розташовані в межах природного вогнища кліщового вірусного енцефаліту.

Беручи до уваги, що в Сумській області вогнища кліщового вірусного енцефаліту не реєструються,  вважаємо за доцільне при виявленні іксодових кліщів застосовувати заходи  направлені  на механічне знищення біотопів виплоду , які включають :

Контроль над ландшафтом - своєчасно підрізатикущі, видаляти хмиз, проводитискошування трави.

     - Дератизація. Оскільки, гризуни є основними годувальниками кліщів, не залишати на ділянці залишки їжі, своєчасно вивозити харчові відходи. Для знищення гризунів використовувати капкани і отруйні приманки, при цьому ретельно виконувати інструкції до них, пам’ятати про небезпеку для дітей і тварин.

     - Контроль та профілактика присмоктування кліщів у домашних тварин. Не допускати появи безпритульних та диких тварин на території.Звертаємо увагу, що іксодові кліщі є переносниками таких небезпечного захворювання для собак, як піроплазмоз (бабезіоз). Тому, своєчасне видалення кліща та регулярний огляд тварини після прогулянки дають ефективний результат в попередженні розповсюдження та розмноження іксодових кліщів в паркових зонах та місцях відпочинку населення.