Профілактика інфекційних захворювань у період весняного паводку

Профілактика інфекційних захворювань у  період  весняного  паводку

Навесні, коли розпочнеться   весняний паводок,  існує реальна загроза  попадання в  талі  води збудників інфекційних хвороб. Виникають сприятливі умови для зберігання і розмноження збудників  черевного тифу, паратифів, вірусного гепатиту А, дизентерії, ентеровірусів, інших гострих кишкових інфекцій в результаті  забруднення відкритих  водоймищ  та колодязів нечистотами, а також можливе забруднення води цетралізованого водопроводу при наявності у ньому дефектів.  Існує реальна загроза  зараження населення при вживанні інфікованої води і їжі та контактно-побутовим шляхом. При виникненні  скарг на нудоту, блювоту, пронос, болі  в животі, підвищення температури тіла, слабкість  необхідно негайно звертатися за медичною допомогою та не займатися самолікуванням.

Щоб уникнути зараження  інфекційними хворобами під час паводку та зберегти здоров’я необхідно дотримуватися простих правил гігієни, а саме: 

- Для пиття та господарських цілей використовувати тільки кипячену,  або бутильовану воду;

- Обов’язково мити руки з милом, або протирати зволоженими дезінфікуючими салфетками  після відвідування туалету,контактуз тваринами, після роботи на присадибній дільниці, після прогулянок, перед вживанням їжі.

- Продукти, які були підтоплені, використовувати в їжу тільки  після достатньої термічної обробки:

- При роботі на присадибній дільниці використовувати рукавички;

- Не пити воду з джерел у місцях підтоплення і не використовувати для господарчих побутових нужд воду з водоймищ;

- При використанні овочів і  фруктів у  сирому вигляді ретельно мити під проточною водою,  обдавати кипятком та не мити водою відкритих водоймищ;

- Слід вживати тільки приготовлену їжу, зберігати готові блюда при кімнатній температурі не більше двох годин;

- Надвірні туалети обробляти дезінфікуючими засобами;

 

- Колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити та продезінфікувати.