Будьмо уважні – ДИФТЕРІЯ!

Будьмо уважні – ДИФТЕРІЯ!

 

Стисло про захворюваність на дифтерію в Сумській області.

Протягом останніх 33 років (починаючи з 1985) зареєстровано 620 випадків дифтерії. Враховуючи те, що ця інфекція не реєструвалась 11 років (з 2007 по 2017, крім 2014 року, та у 2003), то зазначені 620 хворих зареєстровані за 22 роки. Максимальний пік захворюваності припав на середину 90-х років, коли в 1995 році було 189, а в 1996 – 169 випадків дифтерії.

До 1990 року спостерігалась стабільна, контрольована епідситуація з дифтерії, але в цей час повним ходом вже йшла антивакцинальна кампанія. В результаті цього з 1991 року епідситуація поступово становилась нестабільною, а надалі неблагополучною до 1997 – 1998 років. Аналогічна ситуація відбувалась по всій Україні.

За період стрімкого підйому захворюваності 15 осіб померли від дифтерії.

На дифтерію хворіють як діти, так і дорослі. Звідси слідує, що щеплення потрібно проводити і дітям, і дорослим. Дітям вакциною АКДП; підліткам в 16 років та дорослим правцево-дифтерійним анатоксином.

Чи можна захворіти на дифтерію після проведеного щеплення.

Існують особи так званої рефрактерної групи, організм яких в силу вроджених особливостей не в змозі виробити імунітет на щеплення. За літературними даними кількість такого населення в різних регіонах коливається від 10% до 15%.  Разом з тим, при високому охопленні щепленнями решти, сприйнятливого до вакцинації населення різко знижується циркуляція збудника інфекції серед населення, що може сприяти уникнути захворювання  і  у  осіб  рефрактерної  групи.

Потрібно зауважити, що в попередні роки мали місце «щеплення на папері», які теж «вносили вклад» в захворюваність вакцинованих на дифтерію. 

Разом з випадками захворювань після щеплення потрібно завжди озвучувати питання ускладнення після щеплень, які в переважній більшості можливі при

- неправильній техніці введення імунобіологічного препарату;

- недостатньому обстеженні пацієнта перед щепленням з врахуванням протипоказів до вакцинації. Обстеження повинно проводитися не поверхнево, а ретельно і в повному обсязі.

- недотриманні правил «холодового ланцюга» при транспортуванні та зберіганні вакцин. При цьому порушуються як хімічні, так і фізичні властивості препарату.

Чи існує реальна загроза дифтерії.

 

На фоні так званого «затишшя» по дифтерії в будь-який момент можливе ускладнення епідемічної ситуації, яке може мати непередбачені наслідки. Щоб запобігти цьому потрібна особлива увага до зазначеного питання з боку працівників лікувальної мережі, лабораторного центру, держпродспоживслужби, органів місцевої влади, керівників підприємств, установ та організацій і насамперед – звичайних громадян нашої Держави.