Як уберегтися від вірусного гепатиту А

Як уберегтися від вірусного гепатиту А

            За 2017 рік  в області зареєстровано 41 випадок гострого вірусного гепатиту А, або 3,8 на 100 тисяч населення, в тому числі діти до 17 років – 11. Випадки захворювання реєструвались в 3 районах та 3 містах обласного підпорядкування. Найвища захворюваність була у Сумському районі, де її рівень становив 17,4 на 100 тисяч населення та пов’язана зі спалахом у побуті в с. Новосуханівка,  під час якого захворіло 7 осіб, із них  4 дитини. За рівнем захворюваності Сумська область знаходиться в міжепідемічному періоді з тенденцією до незначного зростання.

Вірусний гепатит А – це гостре вірусне антропонозне захворювання, яке відноситься до групи кишкових інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі з переважним ураженням печінки та  протікає з інтоксікацією, в ряді випадків супроводжується жовтяницею. Це захворювання до 1973 року називали жовтяницею, хворобою Боткіна. Збудником цього захворювання є вірус, який у зовнішньому середовищі  може зберігатись від декількох  місяців при температурі +4 до декількох тижнів при кімнатній темпенратурі, при кип’ятінні гине за 5 хвилин, при автоклавуванні - за 20 хвилин. Вірусному гепатиту А властиве сезонне підвищення захворюваності в осіннє-зимній період.

Джерелом інфікції є хворі з безжовтяничною інфекцією, або хворі в кінці інкубаційного та на протязі всього переджовтяничного періодів, а також на  початку розпалу хвороби.  Найбільше епідеміологічне значення мають хворі з безжовтяничними формами хвороби. Зараження  відбувається при вживанні  інфікованої води і їжі та контактно-побутовим шляхом. Інкубаційний період триває від 7 до 50 днів  ( в середньому 15 – 30 днів). Жовтяничний період виникає  тоді, коли білірубін, не перероблений в печінці , потрапляє в кров і надає шкірі, склерам жовтяничний відтінок, печінка збільшується в розмірах, болюча, появляється темна сеча і знебарвлений кал. В цей пеіод лабораторні дослідження підтверджують діагноз вірусного гепатиту А.

Щоб уникнути зараження необхідно:

- обов’язково мити руки з милом перед їжею, після відвідування туалету, після прогулянок;                                                                                                                                      

- овочі,  фрукти ретельно мити під проточною водою і обдавати кип'ятком та не  мити  водою відкритих водоймищ (ставки, озера, річки );

- вживати доброякісну питну, або кипячену воду, не використовувати для  пиття воду з незнайомих джерел;

- купатися у  відведених місцях та не забрудняти водоймища;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках та не вживати продукти сумнівного походження;

                   - постійно проводити вологе прибирання житлових приміщень.