СКАЗ – СМЕРТЕЛЬНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ.

Будьте  обережні!

 

СКАЗ – СМЕРТЕЛЬНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ.

 

Сказ – невиліковна смертельна зоонозна хвороба.

Захворюваність на сказ належить до природно-вогнищевих особливо небезпечних інфекцій, на які хворіють всі види диких хижих тварин, домашніх (особливо собаки і коти), сільськогосподарських тварин та люди.

         Захворюваність тварин та людей на сказ розповсюджена на всіх континентах Планети крім Антарктиди. До 1996 року в Австралії не реєструвались випадки захворювання тварин на сказ. Щорічно від захворювання на сказ в світі гине  більше 55000 людей.

         В країнах Західної Європи захворюваність людей на сказ практично ліквідована завдяки проведенню комплексу профілактичних протиепізоотичних заходів :

- щорічної пероральної вакцинації диких хижих тварин;

- проведення обліку та профілактичних щеплень домашніх тварин (в першу чергу  собак і котів);

- проведення профілактичних щеплень сільськогосподарських тварин (ВРХ, МРХ, свиней, коней та ін..).

В Україні на значних територіях реєструються захворювання на сказ тварин, а в останні роки реєструються окремі випадки захворювання на сказ людей.

Територія Сумської області за своїми кліматично-географічними умовами сприяє розвитку та розповсюдженню диких хижих тварин, які є джерелом  та переносниками вірусу сказу, особливо лисиці.

Епізоотична ситуація із сказу в області залишається неблагополучною:   в  поточному році зареєстровано  15 випадків сказу серед тварин в 15 населених пунктах 9-ти районів області. Серед захворілих тварин – 2 лисиці, 1 кіт, 5 собак, 5 сільськогосподарських тварин, 2 єноти.

Серйозне занепокоєння викликає той факт, що майже 70% захворілих сказом  тварин становлять синантропні тварини, які наближають смертельно небезпечну інфекцію до оселі людини. Ситуація ускладнюється наявність в населених пунктах великої кількості  бродячих собак і котів, робота  по зменшенню їх чисельності повсюдно  різко скоротилась. При неблагополучній ситуації зі сказу вони є  потенційними джерелами  інфекції.

Станом на 01.08.2017 року на епізоотично-неблагополучній території області зі сказу не було допущено випадків захворювання на сказ людей з 2007р. завдяки багаторічній налагодженій взаємодії медичної та ветеринарної служб.

         На території області діє 19 лікувально-профілактичних закладів, в яких надається медична та антирабічна допомога населенню, постраждалому від укусів, подряпин та ослинень тваринами.

           

         Щорічно до лікувально-профілактичних закладів області звертається за медичною допомогою від  2400 до 3000 осіб, постраждалих від укусів тварин, з них до 30 % діти до 17 років. Значна кількість малих дітей, особливо до 7 років, звертається з тяжкими укусами собаками обличчя, шиї та пальців рук. Найвищі показники звернень населення за медичною та антирабічною допомогою відмічається в Глухівському, Роменському, Шосткинському, Охтирському, Кролевецькому, Сумському районах та в м. Суми.

         З початку року за медичною допомогою  з приводу укусів тваринами  звернулись близько 1900 осіб. Отримали лікувально-профілактичний курс щеплень проти сказу  більше 350 осіб.

 

      Що необхідно знати кожному, щоб попередити  захворювання сказом?

 

- При укусах домашніми  або дикими  тваринами треба  промити рану під проточною водою з милом.  Краї рани обробити 5% настойкою йоду або 70% спиртом. Коли кровотеча з рани незначна, то не треба  поспішати її зупиняти. Разом з кров’ю з рани видаляється і вірус сказу.

       -  Після укусу необхідно  негайно  звернутись до лікаря  для вирішення питання про призначення курсу щеплень проти сказу. Тільки своєчасно проведений лікувально-профілактичний  курс щеплень  може попередити захворювання сказом.

- За домашньою твариною, яка покусала людину і зовні залишається здоровою,  необхідно встановити   10-ти денний ветеринарний  нагляд.

- Не можна  знімати шкуру  з підозрілої тварини (часто буває, що шкуру знімають  з хворих на сказ лисиць).

- Своєчасно  повідомляйте спеціалістам служби ветеринарної медицини  про хворих тварин, про  трупи  загиблих  тварин, про випадки  заходу в населений пункт лисиці,  у якої відсутній страх перед людиною (основна ознака сказу).

 

- Пам’ятайте, що собаку необхідно щорічно реєструвати  і щеплювати проти сказу, утримувати на прив’язі або у закритому дворі. Вигулювати  собаку  необхідно у наморднику або на короткому  повідку.