Токсокароз

В І кварталі поточного року проведений лабораторний моніторинг стану забрудненості грунту та піску пісочниць дворових дитячих майданчиків м. Суми  збудниками паразитарних хвороб. Досліджено 47 проб, в 9  з яких або  в (19,1%) виявлені яйця гельмінтів. В 8 пробах виявлені  життєздатні яйця токсокар, в 1 пробі – яйця аскарид.

      Багаторічні дані паразитологічного моніторингу стану забрудненості грунту  свідчать  про значне забруднення  дворових дитячих майданчиків  в населених пунктах області яйцями гельмінтів.

 Рік

Кількість проб грунту

з дитячих майданчиків

Кількість проб грунту, в яких виявлені яйця геогельмінтів

Ураженість грунту яйцями гельмінтів

В тому числі виявлено  яєць токсокар / питома вага я.токсокар

2014

454

23

5,0%

12 / 52,1%

2015

378

11

2,9%

7 / 63,6%

2016

507

17

3,4%

13/ 76,4%

Всього

1339

51

3,8 %

32 / 62,7%

         Відмічається тенденція росту питомї ваги  збудників токсокарозу в загальній  забрудненості грунту  яйцями геогельмінтів; відповідно зростає ризик зараження населення, в першу чергу дитячого цією хворобою.  Це потребує зосередження уваги медичних працівників до діагностики та профілактики цієї патології. 

         Токсокароз у людей  спричиняє міграція личинок гельмінтів  диких та домашніх м’ясоїдних тварин (собак, кішок), які відносяться до роду Toxocara.

       Дорослі токсокари паразитують в шлунково-кишковому тракті м’ясоїдних тварин. Самка   гельмінта за добу відкладає до 200 тисяч яєць. При інтенсивності інвазії  - десятки і сотні особин в кишківнику  хазяїна - інвазовані тварини щоденно забруднюють довкілля  міліонами яєць.

        Дозрівання  яєць до  інвазивного стану, коли всередині формується личинка, проходить в грунті, де яйця довгий час зберігають життєздатність та інвазійність. 

          В організмі людини паразитують тільки личинки токсокар. Повного розвитку, до статевої зрілості, як це спостерігається у собак і котів, вони не досягають. Зараження – пероральне ( яйця  можуть  потрапити в рот  через забруднені грунтом руки, овочі, фрукти). З інвазивних яєць в тонкому кишечнику виходять личинки, які через слизову оболонку потрапляють в кровоток,  мігрують по організму, застрягають в органах та тканинах, де і викликають патологічний процес.

        Для токсокарозу характерний довготривалий  рецидивуючий перебіг з клінічними проявами різної тяжкості. Найчастіше – це рецидивуюча лихоманка, легеневий синдром, збільшення печінки, в крові еозінофілія, гіперглобулінемія.

        Профілактика токсокарозу – комплексна медико-ветеринарна проблема, основні аспекти якої наступні:

        -  виконання загальних гігієнічних вимог догляду за домашніми собаками, котами (в тому числі, лікування інвазованих тварин);

       -  зменшення кількості безпритульних тварин;

       - захист гральних майданчиків, особливо пісочниць в дитячих закладах, парках, скверах, на прибудинкових територіях, пляжах від відвідування  тваринами;

 

      - недопущення попадання  яєць токсокар в організм людини із забруднених землею овочів, фруктів, рук, зелені.