Стережімось кору.

Стережімось кору.

 

 Незважаючи на поки що благополучну епідемічну ситуацію з кору в Сумській області, існує об’єктивна загроза поширення цієї інфекції.Перебіг епідемічного процесу з кору в окремих регіонах України свідчить про загрозу ускладнення епідситуації. Зареєстровані спалахи кору в дитячих навчальних закладах в Івано-Франківській та Одеській областях. А у Дніпропетровській області випадок кору у дорослого закінчився летально. Все це свідчить про зниження імунного прошарку серед населення до кору та є передвісником наближення чергового підйому захворюваності в Україні.

За повідомленням Міністерства охорони здоров'я України в Румунії зареєстровано спалах кору, в результаті якого постраждало більше 3 тисяч осіб, у т.ч. понад 2 тисяч дітей, 14 з них загинули. Через прикордонні області, насамперед Закарпатську, Івано-Франківську, Чернівецьку, не виключене розповсюдження захворювання на терени інших областей України, в т.ч. й на Сумщину, що в основному пов’язане з транспортними зв’язками, туризмом, відпочинком. В 2016 році з 102 випадків кору по Україні 78 зареєстровані в Івано-Франківській області, з них 22 в грудні. В 2015 році з 105 випадків в Україні у Закарпатській області зареєстровано 36 випадків, в Рівненській – 43. Вже з початку цього року у Дніпрі зареєстровано 10 хворих на кір. За минулий рік в Дніпрпетровській області кір було діагностовано лише у двох осіб.

Кір, епідпаротит («свинка»), червінка (краснуха), дифтерія вже далеко не дитячі інфекції, як їх традиційно називали раніше. На ці захворювання хворіють і дорослі, більш того кір у них може мати тяжкий перебіг. Але все таки левова частина летальних випадків припадає на дитяче населення, особливо дітей раннього віку.  Для прикладу в 2011 році в світі від цієї недуги померло майже 160 тисяч осіб, більшість з них – діти у віці до п’яти років.

На даний момент епідемічна ситуація з кору в Сумській області залишається керованою. У 2016 та в січні 2017 року це захворювання не реєструвалось. В 2014 році на кір захворіло 44 особи, з них 41 в м. Сумах. 36% випадків реєструвались серед дітей – вікова група до 9 років та 64% серед дорослих – в основному серед студентської молоді. В Сумській області за останні 25 років найбільш значимий підйом захворюваності на кір розпочався з листопада 2005 року і тривав до липня 2006, коли було зареєстровано 942 випадки захворювання. В епідеміологічному відношенні серйозним чинником у розповсюдженні кору в країні в 2005 – 2006 роках був саме Київ, початком реалізації епідеміологічного процесу слугували саме студенти, які навчалися в столиці та від’їжджали до дому, де вже заражали інших.          

Сезонним підйомом при кору можна вважати зимово-весняний період. 

Починається захворювання зі слабкості та млявості, порушення сну і апетиту, також різко підвищується температура – інколи до 40°С і вище, інші ознаки – червоні повіки, рясна сльозотеча,  біль в очах, прояви кон’юнктивіту, риніту, кашель, тощо з подальшою інтоксикацією (можливе навіть марення) та характерним висипом. Яскраво-червоний висип має тенденцію до злиття й утворення більших плям. Поширення висипки триває 4 – 7 діб. Після чого плями бліднуть, шкіра в цих місцях починає лущитися  і через два тижні шкірні покриви стають чистими.

Все частіше зустрічаються атипові форми, так у перші дні хвороби захворювання може маскуватися  під грип, парагрип, аденовірусну інфекцію, пневмонію; при появі висипу – краснуху, ентеровірусну екзантему, псевдотуберкульоз, скарлатину тощо.

Хворий на кір заразний за 4 дні до висипу і протягом 4 днів після появи висипу. Захворювання дуже контагіозне – вірус кору досить легко передається на великі відстані від хворого до сприйнятливого організму за допомогою повітряно-крапельного шляху.

 

Самим ефективним способом для профілактки кору є вакцинація. Щеплення проводяться в 1 та в 6 років. Потрібно наголосити, що в результаті вакцинації в організмі формується імунітет, достатній для захисту від кору протягом декількох десятків років. Вакцинація проводиться в щеплювальних кабінетах в державних і приватних медичних закладах КПК вакциною (кір, паротит, краснуха) згідно календаря профілактичних щеплень. Проте слід відмітити, що  в Сумській області, як і в цілому по Україні, у зв’язку з недостатнім забезпеченням імунобіологічними препаратами у минулі роки знизилися обсяги охоплення профілактичними щепленнями, що сприяло зниженню імунного прошарку серед населення. Наразі в Сумську область доставлено вакцину КПК, яка потенційно забезпечить її мешканців на 64% від річної потреби. В подальшому протягом року будемо очікувати на повторні надходження вакцини. Зазначені поставки відбуваються за кошти державного бюджету – є безкоштовними для громадян.