ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЯРІВ

ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЯРІВ

 

Зараз, на превеликий жаль, харчування деякої частини школярів суттєво змінилось. Їх раціон дуже часто складається з суцільних перекусів  і перехватів, харчування  на бігу, в перервах між уроками, кружками, секціями та іншими повсякденними справами. І не тому, власне кажучи, що на нормальний  прийом їжі в них не вистачає часу, а тому, що мабуть в сім’ї не організоване правильне харчування, або у дитини не сформувалось правильне відношення до проблеми харчування взагалі і до свого здоров’я  зокрема. Тому сьогоднішню розмову про харчування школярів слід вважати дуже важливою і своєчасною.

Слід пам’ятати, якщо дорослим таке харчування на бігу може зходити з рук доволі довго, то дитячий організм дуже скоро починає реагувати різноманітними порушеннями, які дорослі довгий час не помічають списуючи їх на погану поведінку, капризи, лінощі, неуважність тощо. І даремно.

В таких випадках слід, перш за все, проаналізувати характер харчування дитини, який в дитячому і підлітковому віці  повинен більш суворо контролюватись для того щоб забезпечити ріст і розвиток дітей, нормальну роботу нервової та ендокринної систем, формування скелету, а також підтримувати  працездатність дитини, попереджувати розвиток міопії (близорукість), анемії і сформувати адекватну адаптацію до навколишнього середовища (соціальну та фізіологічну).

Соціальна адаптація - це уміння жити в соціумі, тобто уміння пристосовуватись до ситуації  і оточуючих людей, відповідати вимогам, уміння будувати і реалізувати життєві плани.

Фізіологічна адаптація – це здатність організму пристосовуватись до зміни навколишнього середовища ( перепадам температури і тиску, до підвищеної сонячної активності, до сухості і вологості). Людина з нормальною адаптацією більш витривала, рідше хворіє і менше втомлюється.

Для нормальної роботи організму, нервової системи взагалі і мозку зокрема, з їжею потрібно отримувати  цілий набір важливих компонентів харчування. Перш за все, це  ненасичені жирні кислоти і жиророзчинні вітаміни А,Д,Е, основними харчовими джерелами яких, є нерафіновані льняна, соняшникова і оливкова олії, рибний жир.

Достатньо вживати 1-2 столові ложки суміші цих олій в день у складі продуктів. Рибний жир слід приймати всім  протягом всього холодного періоду регулярно  в профілактичній дозі.

Щоб отримати весь набір мінеральних речовин і вітамінів, ми повинні, на думку вчених, використовувати не менше ста видів рослинних продуктів, включаючи зелень та приправи,  листові і трав’яні чаї, спеції. Список продуктів виходить дуже широким: це бобові (горох, квасоля, соя, чечевиця), горіхи і любе насіння, всі овочі, в тому числі всі види капусти (кольорова, білокачанна, кольрабі, броколі), фрукти та ягоди по сезону в любих кількостях. Кожен день слід вживати не менше 4 любих фруктів середнього розміру (яблука, апельсини, груші, мандарини) і біля 300 грамів різноманітних овочів. Це можуть бути салати, вінегрети, овочевий  суп (овочева юшка) або борщ, овочева нарізка, гарнір з тушкованих овочів. Все годиться. Корисні також, каші із цільних круп ( гречана, вівсяна, пшенична) які можуть  використовуватись щоденно  в якості гарнірів або як самостійні блюда, через те що вони містять у собі весь набір необхідних речовин: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали. Дуже важливим продуктом для дітей  є яйця. Важко переоцінити їх значення у харчуванні дітей. Їх можна давати школярам щоденно і у любому вигляді.

Хоча би 1-2 рази на тиждень дітям слід готувати рибу. З точки зору додаткового надходження  до організму йоду. Для цього більш корисна, звичайно, морська риба  та інші продукти моря.

Щоденно діти повинні отримувати молочні продукти : молоко, кефір,ряжанку, творог, сир,сметану. Купуючи нові види молочних продуктів, слід звертати увагу на термін зберігання (він не повинен перевищувати 14 днів) і на вміст добавок і консервантів, які  лягають важким тягарем  на не окріплі організми наших дітей, заставляючи органи виділення (нирки і печінка) працювати в позамежовому  режимі. Велику кількість діатезів у дітей молодшого віку лікарі пов’язують саме з вживанням йогуртів, йогуртових напоїв, творожків з наповнювачами та інших подібних продуктів  з довготерміновим, до 3-х місяців, терміном зберігання, які містять у собі  одразу декілька добавок. Слід пам’ятати, що чим простіший і нейтральні ший продукт, тим він безпечніший і корисніший для дитячого організму. Не купуйтесь батьки, на яркі етикетки і рекламу. Те, що насправді корисно, звичайно не рекламується.

Для того, щоб дитина була здорова, вона повинна отримувати гаряче харчування не менше 3-4 разів на день. Сніданок при цьому обов’язковий. По-перше, діти, які щоденно ситно їдять зранку, мають кращу успішність, в них краща пам'ять і показники інтелекту, вони рідше пропускають заняття в школі і, що не менш важливо, рідше потерпають від надмірної ваги, навіть за умови якщо за день отримують більше калорій. До такого висновку прийшли американські вчені. Діти, що відмовились від сніданку, у школі відчувають такий дефіцит енергії, що  переїдають за обідом і вечерею. Це призводить до порушення  обмінних процесів і підвищенню маси тіла. Крім того, ті діти, які регулярно відмовляються від сніданку, частіше хворіють  на простудні захворювання, чим їх однокласники, які снідають.

Слід пам’ятати, що  ранок є благотворним часом для першого прийому їжі, тому що після пробудження починає активно працювати  система травлення, виділяючи при цьому достатню кількість шлункового соку для перетравлення їжі. Дуже важливо, щоб сніданок проходив у спокійній обстановці. Особливо корисний сніданок, який містить у собі злаки, фрукти, молочні продукти, яйця.

Організм після сніданку готовий до роботи, добре запам’ятовує і засвоює новий матеріал. Активно працюючий мозок потребує  у проміжку   з 9 до 13 години в додатковій кількості живильних речовин, які будуть повністю засвоєні організмом.

У школі  якраз в цей час діти отримують другий сніданок. Важливо переконати дитину не нехтувати  цим прийомом їжі. Вона все рівно щось з’їсть, та скоріше за все, не те що потрібно.

Період з 13 до 15 годин є ідеальним часом для обіду, як у дітей, так і дорослих. Не слід відкладати його на більш пізніший час або відмовлятись від обіду  взагалі. В цей час активно працюють всі органи травлення, забезпечуючи гарне розщеплення і засвоєння харчових мас. Іншими словами, все що буде з’їдено  буде повністю засвоєне і використано організмом для побудови тканин і забезпечення його енергетичних  потреб.

В обід дитину можна  нагодувати традиційним набором, включаючи перше та друге блюдо, можна обмежитись лише  одним першим або другим блюдом. Все залежить від обставин. Важливо розуміти, що приготовлене  будь яке блюдо вдома – це краще, ніж любий перекус, або перехват у вигляді пиріжків, бутербродів, чіпсів, роллтонів, сухих сніданків та інших продуктів швидкого харчування.

У другій половині дня дітям звичайно пропонують полудник, який також оправданий. Хтось у цей час вчиться у школі у другу зміну, хтось готує уроки вдома, відвідує секції, кружки або  додаткові заняття. У любому випадку, витрачається не мало енергії. В залежності від обставин полудник може складатись із другого блюда з невеличким гарніром, краще овочевим, або він може бути обмежений творогом, сиром,овочами, омлетом або просто яйцем, обов’язково добавити до них фрукти  . В деяких випадках полудник  може повністю складатись з ягід та фруктів. Полудник ще тим добрий, що  допомагає частково розвантажити вечерю, що дуже важливо.

Вечеряти дітям слід не пізніше чим за 1,5 -2 години до сну. Вечеря не повинна бути надмірною, через те що сон з переповненим шлунком буде не спокійним. На вечерю  дітям можна запропонувати творог, рибу, яйця, овочі, кашу, молоко, кефір, кисле молоко.

Дітей слід привчати їсти не спішачи, ретельно пережовувати  їжу  і при цьому не відволікатись. Прийом їжі  повинен протікати у спокійній обстановці , без суперечок і повчань. Негативні обставини під час прийому їжі  гальмують виділення  шлункових соків і погіршує процес травлення.

Яких продуктів слід остерігатись? Слід повністю виключити з раціону дітей чіпси, локшину  типу «Роллтон», бульйонні кубики та іншу їжу з пакетиків.

Вони містять консерванти і велику кількість скритої солі, що перевантажують печінку і нирки, які повинні все це знешкодити і вивести з організму.

Ці продукти небезпечні для дорослих, а дітям тим паче. Ніяких компромісів в цьому питанні бути не може. Ми повинні не просто огородити дітей від шкідливих продуктів, але і  сформувати у них правильне відношення до них.

До небажаних для дітей продуктів, слід віднести бутерброди, пиріжки, здобні булочки, сосиски у тісті, піцу, хот - доги і гамбургери, картоплю фрі, заварну картоплю, пластівці, палички , фігурні вироби з кукурудзи, сухі зернові плитки. Харчуватись ними регулярно забороняється, це може призвести до дуже недобрих наслідків.

По – перше: вони перевантажують підшлункову залозу і приводячи до різких коливань рівня цукру крові. Це в свою чергу впливає негативно на нервову систему і на діяльність мозку, доводячи до різних негативних наслідків.  Як з’ясувалось, існує зв’язок між надлишковим вживанням таких продуктів поганою поведінкою школярів і студентів, розвитком депресивних станів і кількістю правопорушень. Виключення цих продуктів з раціону дітей призводить до зниження кількості дисциплінарних порушень.

 Варто зауважити, що переважна частина вказаної їжі висококалорійна, містить багато жирів і вуглеводів, що призводить до швидкого нарощування маси тіла з усіма витікаючими наслідками. Існує також насторожуюча інформація про те, що в результаті термічної обробки жирів, що використовуються у фаст – фудах, утворюються речовини, які впливають на мозок, викликають не просто привикання до них, і навіть розвиток залежності, по типу наркотичної, як видно, наслідки такого раціону  можуть бути самими серйозними.  Саме тому раціон харчування дитини заслуговує на самий серйозний контроль з боку дорослих.

Ці проблеми поглиблюються практично повною відсутністю вітамінів і мінералів в такій їжі, що може призвести до розвитку гіпоталамінозів і гіпоелементозів з розвитком різноманітних хворобливих станів.

Наприклад, нестача кальцію у дітей призводить до порушення формування кісткової і м’язової тканин, до розвитку у них сколіозу і остеопорозу, до підвищення ламкості кісток. Нестача заліза і кровотворних вітамінів сприяє розвитку анемії, нестача йоду призводить до пониження у дітей інтелектуальних здібностей і до проблем з щитовидною залозою тощо.

 

Ось і вся інформація на сьогодні. Багато про що було сказано, проте висновок взагалі, один – потрібно контролювати харчування дітей поза домівкою і організувати харчування дітей в домашніх умовах. Старайтесь також, щоб вдома завжди було щось приготовлене, щоб діти могли би розігріти самі, переконуйте їх не відмовлятись від шкільного харчування.