Туберкульоз: де чекає небезпека?

Туберкульоз: де чекає небезпека?

 

Починаючи з 1991 року, коли   в Україні офіційно оголошено епідемію туберкульозу,  зростання показників захворюваності відбулося і в нашій області.

Незважаючи на періодичні незначні коливання у певні роки показників захворюваності у бік зниження чи зростання, епідемічна ситуація щодо захворюваності населення на туберкульоз залишається напруженою.

З початку 2014 року в області зареєстровано 553 випадки вперше виявленого активного туберкульозу, в т.ч. 9 – серед дітей до 17 років.

Показник захворюваності на активний туберкульоз по області не перевищив минулорічного проте достатньо високий і склав 48,9 випадків на 100 тисяч населення.

          Слід відмітити, що туберкульоз – поширена інфекція, хворіють  на яку незалежно від віку, статі, національної приналежності та соціального становища. Особливо небезпечними є випадки захворювання, викликані збудником, що має стійкість до медичних препаратів і значно гірше піддається лікуванню.

Основним джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє збудник - мікобактерію туберкульозу у зовнішнє середовище і  може протягом року інфікувати  10 та більше осіб.

Повітряно-крапельне інфікування   здорової людини  відбувається під час спілкування з хворим на туберкульоз. Збудник туберкульозу від хворого виділяється в навколишнє середовище  також при кашлі, чханні, коли краплини мокротиння, що містять мікобактерії туберкульозу, з повітрям та пилом потрапляють у дихальні шляхи здорових осіб.  Таким чином, інфікування можливе при тісному контакті з хворим - бактеріовиділювачем у домашніх осередках,  за місцем роботи, навчання, тощо.

Щороку  в області реєструються декілька десятків випадків туберкульозу серед працівників підприємств, установ, організацій, що в процесі діяльності контактують з великою кількістю населення. До груп  підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз відносяться працівники закладів освіти,  охорони здоров’я, торгівлі, комунального господарства та інших.

 З метою раннього виявлення хворих на туберкульоз проводяться профілактичні медичні огляди. Охоплення такими оглядами вище перерахованих контингентів  на кінець  минулого 2013 року  склало 98,3% від кількості контингентів, що дещо нижче, ніж у 2-х попередніх роках - 2012 – 99,5 та 2011 - 99,6%%. При профілактичних флюорографічних обстеженнях щороку було виявлено  у 2011-2013 –  від 15 до 31 осіб, хворих на активний туберкульоз.

Декілька випадків послідовного  захворювання на туберкульоз щорічно реєструються і в домашніх осередках через недотримання особистої гігієни хворим та особами, які з ним проживають та спілкуються.

Аліментарне зараження можливе через продукти харчування  при вживанні молока, м’яса  хворих на туберкульоз тварин без належної  термічної обробки та при користуванні забрудненим мікобактеріями туберкульозу посудом.

Інфікуванню здорових осіб можуть сприяти наявність у них  шкідливих звичок, таких як  паління, вживання алкоголю, споживання наркотичних речовин.

Основними симптомами захворювання є тривале покашлювання протягом  декількох тижнів, незначне підвищення температури тіла (37,2- 37,5ºС), особливо ввечері, постійна загальна  слабкість, підвищена пітливість вночі,  зниження апетиту, втрата ваги, зниження працездатності, а пізніше - утруднене дихання, біль  за грудиною, кровохаркання  при кашлі.

Для з’ясування причини таких симптомів слід звернутися до лікаря.