Обережно сказ !

Обережно сказ !

      З 2015 року  в області різко ускладнилась епізоотична ситуація зі сказу. В порівнянні з 2014 роком захворюваність на сказ серед тварин зросла більш ніж в 2 рази, 37 випадків проти 16. Сказ реєструвався в 34 населених пунктах, в 2014 році – в 15 населених пунктах. Серед захворілих на сказ тварин собаки складають – 32,4% (12 випадків), коти – 27,0% (10 вип.), лисиці - 10,8% (4 вип.), сільськогосподарські тварини – 29,4% (11 вип.).

      В порівнянні з 2014 роком захворюваність на сказ серед собак зросла в 2 рази, 12 випадків проти 6, котів – більш ніж в 3 рази, 10 випадків проти 3.

      Вкрай неблагополучна епізоотична ситуація зі сказу залишається і в 2016 році. Продовжується ріст захворюваності  на сказ особливо серед котів. Захворюваність на сказ котів в І півріччі 2016 р. склала – 53,4% від загальної захворюваності (7 випадків з 13). Собаки, лисиці, сільськогосподарські тварини склали по 15% - по 2 випадки.

      Ускладнилась ситуація зі сказу і в м. Суми, в серпні 2016г. зареєстрований 1 випадок сказу серед собак. (В 2015 році сказ в м. Суми не реєструвався).

     Ускладнити  епізоотичну ситуацію зі сказу може велика кількість бродячих собак і котів в населених пунктах, а також велика кількість домашніх собак, які неправильно утримуються  та не щеплені проти сказу.

      З приводу укусів тваринами в області  щорічно звертається 2400- 2700 осіб, з яких 400-500 особам призначається курс антирабічних щеплень.

      В 2015-2016 рр. область зазнавала великі труднощі із забезпеченням антирабічними препаратами (вакциною та імуноглобуліном). В даний час антирабічна вакцина, закуплена за кошти державного бюджету, одержана в достатній кількості.

      Захворювання на сказ серед людей, завдяки зусиллям медпрацівників при підтримці населення, не реєструвались в області з 1987 р. до 2011р., коли був зареєстрований 1 випадок сказу  в Роменському районі (захворіла  на сказ не звернулась за медичною допомогою).

 

Що необхідно знати кожному, щоб попередити

захворювання на сказ ?

 

<!-При укусах домашніми або дикими тваринами необхідно рясно промити рану під проточною водою з милом. Краї рани обробити 5 % настойкою йоду або 70 % спиртом. Коли кровотеча з рани незначна , то не треба поспішати її зупиняти . Разом з кров’ю з рани видаляється і вірус сказу.

Особливо небезпечними є укуси, нанесені скаженими дикими хижими тваринами. В слині цих тварин знаходиться дуже агресивний вірус, внаслідок чого інкубаційний період захворювання скорочується, хвороба розвивається швидко, перебігає важко і закінчується смертю.

Після укусу необхідно негайно звернутись до лікаря для вирішення питання про призначення курсу щеплень проти сказу. Тільки своєчасно проведений лікувально – профілактичний курс щеплень може попередити захворювання на сказ.

<!-Призначений курс щеплень обов’язково треба закінчити повністю і не допустити його переривання. Під час проведення щеплень і після закінчення їх впродовж 6 місяців не можна вживати спиртні напої, переохолоджуватись, перегріватись.

<!-За зовні здоровою твариною, яка покусала людину, необхідно встановити 10-ти денний ветеринарний нагляд.

<!-Не можна знімати шкіру з підозрілої тварини (часто буває, що шкіру знімають з хворих на сказ лисиць).

<!-Бережіть дітей від укусів тваринами, не дозволяйте їм гратись з бродячими собаками і котами, приносити їх додому.

<!-Своєчасно повідомляйте спеціалістам служби ветеринарної медицини про хворих тварин, трупи загиблих тварин.

<!-Пам’ятайте, що власникам собак необхідно щорічно реєструвати і щеплювати  їх проти сказу, утримувати на прив’язі або у закритому дворі.

Вигулювати собак необхідно у наморднику або на короткому повідку.

<!-У випадку заходу в населений пункт лисиці, у якої відсутній страх перед людиною (основна ознака сказу), необхідно повідомити спеціалістів  місцевої Держпродспоживслужби, лікувальної установи або ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України».

 

Громадяни, спільними зусиллями не допустимо захворювання людей смертельно небезпечною  інфекцією !