Про що слід пам’ятати сідаючи за кермо.

Про що слід пам’ятати сідаючи за кермо.

 

 

В структурі захворюваності дорослого населення Сумської області  травми складають  велику питому вагу, в основному  за рахунок дорожньо-транспортних пригод.

         Враховуючи надзвичайну актуальність цього питання, 14.06.17р.  Кабінетом Міністрів України  прийнято розпорядження за № 481-р , яким схвалено Стратегію  підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020року. Водночас рішенням Уряду від 28.03.2018 року №231-р  затверджено План заходів щодо реалізації визначеної Стратегії на період до 2020.

         Положеннями цих нормативно-правових актів передбачено удосконалення системи підготовки водіїв транспортних засобів та інших учасників дорожнього руху щодо володіння практичними навиками з надання домедичної і  медичної допомоги потерпілим внаслідок дорожньо-транспортних пригод; проведення роз’яснювальної роботи серед  різних груп населення з метою підвищення відповідальності учасників дорожнього руху  та формування адекватної поведінки; запровадження програм  підвищення рівня інформованості суспільства про засоби безпеки та необхідність їх використання - ременів безпеки, шоломів, дитячих автокрісел  і утримуючих пристроїв, тощо.

         За даними  Департаменту патрульної поліції  України,  тільки за перше півріччя поточного року в Державі зареєстровано  81,006 тис. випадків дорожньо-транспортних пригод ( за аналогічний період 2017р. - 89,872 тис.), відповідно в області в 2018р. – 996 випадків проти 1024 – в 2017році. Таким чином, в 2018 році на дорогах України в середньому за добу відбулося  близько 400 дорожньо-транспортних пригод. В області тільки за звітний період поточного року загинула 21 людина ( 2017 рік – 34),  травмовано - 343 людини ( 2017 рік - 408).

 

Шановні громадяни!

 

ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України»  звертає Вашу увагу на те, що причинами дорожньо–транспортних пригод можуть стати не тільки погано облаштовані дороги ( відсутність якісного твердого покриття, достатньої відстані від житлових будинків, відсутність або недостатня облаштованість регулюючих  засобів), незадовільний технічний стан транспорту, але  і цілий ряд інших обставин, що приводять до незворотних наслідків.Серед них провідне місце займають випадки, пов’язані із вживанням алкоголю під час керування транспортним засобом:  в цьому році в області було зареєстровано 42 таких випадки (в 2017-43), під час яких загинуло 3 людини та 47 травмовано. Нажаль,найбільша питома вага серед водіїв, що скоїли дорожньо-транспортну пригоду в стані сп'яніння, зареєстрована серед осіб у віці 19 - 26 років.

При потраплянні алкоголю до шлунку людини останній швидко всмоктується. Максимальний вміст його в крові при цьому виявляється через 1—2 години, в окремих випадках (приймання на порожній шлунок - через 30-40 хвилин, іноді навіть через 10—15 хвилин).  При цьому у людини спостерігаються відхилення від нормальної поведінки по мірі збільшення дози алкоголю, яка стає небезпечною, змінюється сприйняття та оцінка факторів ризику, що створює  велику небезпеку не тільки для водія, а і для оточуючих. Людина втрачає реальне уявлення про те, що відбувається.

 Такий водій більше не володіє необхідними спроможностями, щоб добре управляти транспортним засобом,  його суспільна небезпека безумовна,  керування в такому стані не допустиме.         

 Не менша небезпека при управлінні транспортними засобами виникає при вживанні водієм  наркотичних засобів, а також деяких лікарських препаратів, що впливають на психофізіологічний стан. В окремих випадках вони надмірно збуджують людину, в інших - сповільнюють його мислення та дії.

             Звертаємо Вашу увагу на наступне: в інструкціях із застосування таких лікарських препаратів обов'язково вказується  про обмеження їхньої дії, в тому числі надаються рекомендації щодо заборони вживання їх перед виїздом на транспортному засобі та при русі на ньому. Цих рекомендацій варто суворо дотримуватися. 
           Також  погіршення самопочуття  водія може відбутися за рахунок підвищеного вмісту шкідливих хімічних речовин  в атмосферному повітрі в зоні руху, адже транспортно-дорожній комплекс є одним з найпотужніших джерел забруднення навколишнього середовища.

             Гази, які виділяються внаслідок спалювання палива у двигунах внутрішнього згорання, містять більше 200 найменувань шкідливих речовин. Нафтопродукти, залишки від стертих шин та гальмівних колодок, сипкі і пилові вантажі, хлориди, які використовують для посипання доріг взимку, забруднюють придорожні смуги та водні об’єкти. Шкідливі для здоров’я людини речовини потрапляють у повітря з вихлопними газами, випарами з паливних систем, а також під час заправки автомобіля паливом і знаходяться в зоні дихання. На викиди оксидів вуглецю (вуглекислий газ і чадний газ) впливає рельєф дороги та режим і швидкість руху автомобіля. Наприклад, якщо збільшувати швидкість авто і різко зменшувати її під час гальмування, то у вихлопних газах кількість оксидів вуглецю збільшується у 8 разів. Мінімальна кількість оксидів вуглецю виділяється при рівномірній швидкості автомобіля починаючи з 60 км/год.  Добре відомо, що  оксид вуглецю зв’язує  гемоглобін крові і порушує  обмін кисню в тканинах. При великих концентраціях його у повітрі в людини можуть виникнути спазми судин, що супроводжуються головним болем.  У важких випадках може наступити втрата свідомості. Не менш небезпечними є підвищені концентрації сполук азоту на перевантажених автошляхах.

Не треба забувати, що перед виїздом необхідно оцінити своє самопочуття, особливо, якщо Ви маєте хронічні захворювання, які можуть стати перешкодою при управлінні транспортним засобом, як і використання гучних музикальних засобів під час руху ( раптове підвищення тиску, зниження рівня уваги). Тільки при поважному відношенні до себе та оточуючих ми можемо уникнути аварійних ситуацій з не передбаченими наслідками.

Шановні водії, будьте обережні на дорогах!

ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України»  запрошує всіх приєднатися до заходів з нагоди Тижня безпеки дорожнього руху, який буде проходити з 12-18 листопада поточного року.