ПАМ’ЯТКА ФЕРМЕРУ

При проведенні робіт по захисту рослин в приватному секторі необхідно знати і дотримуватись низки правил особистої та суспільної безпеки.

Забороняється залучати до роботи з пестицидами осіб молодше вісімнадцяти років. Не можна використовувати працю жінок при транспортуванні, розвантаженні пестицидів, обмежується виконання жінками у віці до тридцяти п’яти років операцій, пов’язаних з використанням отрутохімікатів, взагалі виключено використання праці жінок на будь-яких роботах в контакті з пестицидами під час вагітності та грудного вигодовування дитини.

По закінченню робіт з пестицидами обов’язковим є вживання молока.

У випадках використання пестицидів небезпечних для шкіряних покровів, необхідно мати захисні креми. Обов’язково на ділянці поблизу з місцем використання пестицидів з підвітряного боку необхідно мати закриту ємкість з питною водою, мило, аптечку першої долікарняної допомоги (перев’язувальний матеріал, кровозупинний джгут, ножиці, бактерицидний пластир, розчин аміаку в ампулах, спиртовий розчин йоду, перманганат калію, активоване вугілля, анальгетики, спазмолітики, унітіол, борну кислоту) та індивідуальні рушники.   

Всі роботи з пестицидами здійснюють з використанням відповідних засобів індивідуального захисту. Під час проведення робіт забороняється приймати їжу, пити, палити, знімати засоби індивідуального захисту

Використовувати пестициди виключно у відповідності з інструкціями виробника, при цьому не можна допускати перевищення норм витрат та кратності обробки, порушення термінів очікування (виходу на поля).

В усіх випадках пестициди використовують з урахуванням біології культури і шкідливих організмів, обирая при цьому оптимальні серед рекомендованих терміни обробки та норми витрат.

На кордоні ділянок оброблених пестицидами мають бути виставлені знаки небезпеки на відстані прямої видимості одного від іншого. Вони знімаються тільки після спливу терміну очікування, встановленого для кожного отрутохімікату.

При проведенні робіт з пестицидами необхідно інформувати населення (особливо сусідів) про час та місце проведення обробки (за 4-5 діб), використовуючи радіо, телебачення, газети, об’яви у населених пунктах та інші засоби інформації

Для захисту бджіл і забезпечення безпеки продукції бджільництва від впливу отрутохімікатів, обробку полів слід здійснювати в пізні години шляхом обприскування наземною апаратурою. Пасіки необхідно вивезти не менш ніж на 5 км від зони обробки.

Заборонено транспортування пестицидів разом з іншими вантажами (особливо продуктами харчування, особистої гігієни, тощо). Після їх перевозки транспорті засоби підлягають вологій санітарній обробці.

Зберігання пестицидів дозволяється тільки в спеціально призначених складах (місцях). Заборонено використання складських приміщень для зберігання продуктів харчування, фуражу, предметів господарського та побутового призначення. Не можна зберігати пестициди проста небо.

В складах фермерських господарств пестициди слід розташовувати в штабелях, на піддонах і стелажах. Висота штабелю при зберіганні в мішках, металевих барабанах, бочках ємкістю не менше 5 л, картонних і полімерних коробках, ящиках, флягах, дозволяється в три яруси.   

Мінімальна відстань між стіною і вантажем має бути не менше 0,8 м, між світильником і вантажем – 0,5 м, висота стелажу – 0,8 м

Прийом, зберігання, використання пестицидів здійснюється з обов’язковим веденням облікового журналу.

Рідкі та порошкоподібні (гранульовані, сипучі) препарати зберігаються окремо. Бочки, бідони з легкозаймистими пестицидами розташовують обов’язково пробками догори.

Перед початком робіт на складах обладнаних вентиляційними системами проводиться 30-ти хвилинне вентилювання, при їх відсутності – провітрювання.

Всі готові до використання отрутохімікати відпускаються зі складу з розрахунку на добову потребу. Невикористані залишки разом з тарою повертаються на склад з відповідним записом у обліковому журналі. Нейтралізацію випадково розсипаних (розлитих) пестицидів здійснюють хлорним вапном, кальцинованою содою, іншими рекомендованими виробником засобами.  

Скидання неочищених стічних вод зі складів пестицидів в каналізаційну мережу і водоймища заборонено.

Всі складські приміщення повинні бути забезпечені засобами пожежегасіння (вогнегасники, бочки з водою, ящики з піском). В приміщеннях для зберігання пожежонебезпечних препаратів вогнегасники встановлюються з розрахунку 1 (один) на 100 (сто) квадратних метрів (але не менше двох на кожне приміщення).  

В складських приміщеннях категорично забороняється палити, користуватись відкритим вогнем.

Всі розташовані поблизу місця обробки на відстані можливого зносу препарату  рослинні культури, джерела водопостачання, укриваються захисним матеріалом (плівкою). Водорозбірні крани (колонки) на мережах централізованого водопостачання підлягають омиванню чистою водою. Забруднення пестицидами водних джерел не допускається. 

Після роботи з пестицидами робочий одяг підлягає обов’язковому пранню з попереднім замочуванням в розчині господарського мила, взуття зрошується мильним розчином і промивається чистою водою.

Всі засоби та обладнання (посуд, інвентар) після застосування пестицидів ретельно промиваються мильно-содовим розчином або водою з додаванням столового оцету, який в подальшому зливається в спеціальну ємкість (спеціально облаштовану яму) розміщену на відстані не менш ніж 15 метрів від колодязів, систем меліоративної мережі.

Техніка внесення пестицидів на присадибній ділянці або у фермерському господарстві.

До початку робіт відповідне обладнання має бути перевірене на готовність до роботи і повністю відремонтоване.

Працюючі з ранцевою апаратурою не повинні знаходитись один від одного з навітряного боку, що унеможливлює потрапляння у факел розпилу. Робочі розчини мають готуватись у спеціально відведених місцях, облаштованих резервуарами з водою, терезами (за необхідністю), дрібним допоміжним інвентарем, рукомийником, милом, рушником, аптечкою.

Промивна вода після прибирання, обробки приміщень, транспорту, апаратури, спецодягу збирається в герметичний резервуар де знешкоджується хлорним вапном (500 г на 10 л стоків).

Ділянка землі забруднена пестицидами, знешкоджується хлорним вапном та перекопується. 

Всі роботи з пестицидами повинні проводитись в ранкові години (до 10-00 год.) і вечірні (після 18-00 год.) в тиху безвітряну погоду, з використанням засобів індивідуального захисту. Тривалість роботи не повинна перевищувати 1 (однієї) години.

Внесення пестицидів здійснюється за допомогою ранцевих оприскувачів зі штангою не менш ніж 1,2 м, і забезпечених системою підтримання сталого робочого тиску. Під час обробки заборонені паління, вживання алкоголю, прийом їжі. Після закінчення роботи необхідно ретельно вимити руки і умитись, за можливістю прийняти душ.

Обов’язковою умовою при використанні пестицидів є застосування спеціального захисного одягу (гумові або плівкові фартухи, комбінезони), гумові рукавиці, захисні окуляри (особливо при обробці високих дерев), засобів захисту органів дихання. (див. мал. 1)

При захисті культурних рослин гербіцидами широкого спектру дії, не допускається їх потрапляння на листя, молоді зелені стеблини, тощо. Для цього стволи дерев укривають пластиковою трубкою (з-під ПЕТФ-пляшок, картону, плівки) (див. мал. 2)

Не допускається робота при сильному вітрі – можливий знос гербіциду на сусідні культурні рослини, що призведе до їх загибелі.

Дуже важливо враховувати погодні умови – для ефективної дії гербіциду важлива відсутність опадів впродовж 6-7 годин після застосування. Якщо все ж таки дощ пройшов, обробку повторюють, але норма витрат в цьому випадку має бути мінімальною.

Для приготування робочого розчину обов’язково використовують чисту воду, а в окремих випадках навіть відфільтровану.

В разі забруднення головки оприскувача, не слід намагатись продути його ротом, не можна використовувати залізні предмети, тощо. Краще скористатись дерев’яною зубочисткою.

Після внесення пестицидів треба невідкладно промити оприскувач. Вода видаляється з насосу та шлангу повністю. Робочий розчин в оприскувачі не можна залишати більш ніж на добу.

Весь гумовий, шкіряний, поліетиленовий спецодяг треба обробити 3-5% розчином кальцинованої соди або кашицею хлорного вапна, а потім промити водою.

Захисний одяг забруднений пестицидами впродовж 6-8 годин витримують в мильно-содовому розчині, а потім 2-3 рази перуть в гарячому мильно-содовому розчині (4% розчин мила в 5% розчині кальцинованої соди).

При забрудненні спецодягу хлорорганічними пестицидами для замачування використовують гарячий розчин 5% кальцинованої соди (6 годин), при цьому її треба ретельно перемішувати та тричі змінювати розчин. При автоматичному пранні термін замачування сягає 2-х годин, розчин змінюють також тричі. Прання відбувається в мильно-содовому розчині.

Вимоги безпеки при приготуванні і використанні отруєних приманок.

ПАМ’ЯТКА ФЕРМЕРУ

Приготування відбувається в спеціальних приміщеннях, облаштованих витяжною шафою з цементним або керамічним покриттям підлоги або на спеціальних ділянках. При цьому слід дотримуватись концентрацій препаратів.

При виготовленні приманок на основі фосфіду цинку зерно необхідно спочатку змішати с олією, а потім з препаратом.

Кожного дня після роботи працівники повинні приймати душ. На ділянках (пунктах) виготовлення приманок мають бути облаштовані приміщення (намети, навіси) для зберігання засобів індивідуального захисту, душова, рукомийник, місце відпочинку, прийому їжі і води, аптечка.

Місце відпочинку і прийому їжі слід розташовувати на відстані 300 м з підвітряного боку.

При використанні приманок біля нежитлових будівель, ферм і комплексів, місць концентрації диких звірів та птахів в радіусі 300 м дозволяється розкладання приманок тільки в вертикальні нори та отвори або приманочні ящики.

Забороняється використання отруйних приманок на територіях заповідників, в межах встановлених охоронних зон, в період весняного перельоту птахів та на шляхах їх міграції.

Після завершення робот ділянку для приготування приманок ретельно очищують і миють 2-х % розчином кальцинованої соди або хлорним вапном, а потім чистою водою.

Препарати призначені для використання на власному господарстві повинні мати упаковку що не перевищує норму витрат на обробку 0,1 га

Паперову або дерев’яну тару з-під пестицидів спалюють у спеціально відведених місцях за погодженням з органами санепідслужби. Металева, полімерна спеціальна тара, не знешкоджена, але чиста зовні і ретельно закрита підлягає поверненню постачальнику.

Категорично забороняється використання тари з-під пестицидів для будь-яких інших потреб.


ПАМ’ЯТКА ФЕРМЕРУ